Sedmdesátky jsou zpátky! V létě by vám neměly chybět v šatníku platformy, maxi květinové šaty nebo zvonáče

Přidat na Seznam.cz

Podle stříbrného plátna, pouličního stylu, přehlídkových mol a dokonce i zpěvačky Taylor Swift jsou 70. léta opět v kurzu. Po tom, co se zdálo jako nekonečná éra Y2K fashion, je osvěžující vidět, jak se módní trendy 70. let znovu vracejí.

Sedmdesátá léta byla známá svou živostí a odvahou, zejména pokud jde o vzory. Od té doby, co úzké džíny ustoupily do pozadí, se volné a rozšířené střihy, které se objevují v módě 70. let, se znovu stávají oblíbené. Pokud byste si ale mysleli, že tento sedmdesátkový styl není rozhodně nic pro minimalisty, vyvedeme vás z omylu. I se zvonáči, nadčasovým bílým topem a pilotkami můžete vypadat stylově a jako kdybyste měli jít na oběd s nějakým filmovým krasavcem.

Co tedy na sebe?

Zvonáče

Rozšířené kalhoty, nazývané také jako „zvonáče“, jsou typem kalhot, které se ve spodní části rozšiřují. Tento styl se stal populárním v 70. letech 20. století a v posledních letech se do něj opět vrací. Rozšířená silueta může lichotit mnoha typům postavy, existují však i praktické důvody, proč tento styl kalhot nosit.

Zaprvé, mohou být velmi lichotivé pro vaši postavu. Díky širokému lemu vypadají vaše nohy delší a štíhlejší. Za druhé, jsou pohodlné na nošení. Extra látka kolem boků a stehen poskytuje uvolněný střih, který je ideální pro každodenní aktivity. Zatřetí, kalhoty s rozhalenkou jsou stylové a lze je obléknout kamkoliv.

Vesty

Vesta byla základním prvkem hippies stylu, který ocení všechny fanynky vrstvení. Vyzkoušejte můžete klasickou jednobarevnou nebo veselejší vestu s vyšívanými detaily. Vesty vrstvěte klidně přes elegantní polo svetr nebo tílko a nezapomeňte je doplnit o dřevěné korále nebo zlatý maxi řetízek.

Overaly

V 70. letech 20. století si overal vzali pod svá křídla typičtí návštěvníci diskoték a návrháři jako Halston a Yves Saint Laurent jí dali pořádně šmrnc. Na tanečním parketu se objevily metalické styly s obratnou drapérií a super splývavé palazzo kalhoty, ale v ležérnějším prostředí kralovaly džínové verze.

Háčkované oblečení

O tom, že háčkování je trendy, jsme se zmiňovali poměrně před nedávnem. A tyto trendy tu s námi budou ještě nějakou chvíli. Proto se zásobte háčkovanými  topy, háčkovanými šortkami, háčkovanými sukněmi nebo háčkovanými kalhotami. Pokud byste nevěděli s čím „háčky“ kombinovat, vsaďte na jednoduchost džínoviny a velké sluneční brýle.  

Platformy

Zlatá sedmdesátá byla éra diskoték, což znamenalo jediné: podpatky na platformě. Tanečním parketům vládly lesklé a okouzlující verze, které vytvořil například legendární britský návrhář obuvi Terry de Havilland. Ale i v každodenním životě byly díky bohémskému trendu stále nesmírně populární rustikálnější dřevěné styly. Do podvědomí se také dostaly díky Davidovi Bowiemu, ve kterých vyrazil na turné Aladdin Sane v roce 1972.

Oversized květinové šaty

V sedmdesátých letech kralovaly molům a ulicím dlouhé oversized šaty, které byly poseté květinovým vzorem. Plné, rozevláté rukávy a široké sukně, odkazovaly na „selské“ siluety, které v minulosti nosily nižší vrstvy. Často jste tyto šaty mohli vidět na členech hnutí hippies, které je kombinovali s vlasovými čelenkami a dřevěnými korály.

Pilotky

Tento styl brýlí byl velmi populární v 70. letech 20. století, a oblíbila si je i feministická ikona Gloria Steinem. Původně byly vytvořeny pro praktický účel, kdy jejich tvar byl navržen tak, aby zakrýval celé zorné pole a umožňoval pilotům maximální viditelnost. Nicméně dodnes zůstávají ohromně cool. A to i díky osmdesátkovému snímku Top Gun, kdy tyto brýle musel vlastnit každý.

Pochopitelně sedmdesátkových trendů je nespočet, ale naše redakce se rozhodla jmenovat jen některé z nich. Necháte se inspirovat nebo sedmdesátky raději s díky odmítnete?

Zdroj: autorský článek, Instagram