Držíte stále svá novoroční předsevzetí? Podívejte se, jaká je pravděpodobnost, že to vzdáte!

Přidat na Seznam.cz

Většina z nás si každý rok dá nové předsevzetí. Nebo i několik. Někdo chce zhubnout, jiný chce lepší práci, další se rozhodl každé ráno běhat. Pokud ale patříte k těm, kdo své předsevzetí poruší už v lednu, nezoufejte, nejste sami. Podívejte se, jaká je pravděpodobnost nedodržení předsevzetí.

Všichni máme stejná předsevzetí

Možná se vám stalo, že váš kamarád nebo někdo z rodiny má úplně stejné předsevzetí jako vy. Existuje totiž několik předsevzetí, která se po celém světě opakují každý rok. Studie ukázala, že v průběhu minulých let bylo jedním z nejčastějších předsevzetí jíst zdravě, a to si řeklo zhruba 44 % dotazovaných. 59 % dotazovaných chtělo více cvičit, a 48 % lidí chtělo zhubnout. Dalším častým předsevzetím je šetřit peníze, což chtělo 53 % dotazovaných. Minulý rok ale mnozí překvapili, protože jíst zdravě chtělo jen 23 %, a zhubnout chtělo asi 20 % dotazovaných. Že by byli lidé více spokojení sami se sebou?

Dodržíte ho?

Nezáleží ani tak na tom, jaký cíl jste si stanovili, ale spíše na tom, jak dlouho vydržíte. Podle studie totiž už druhý týden v lednu vzdá své předsevzetí až 25 % lidí. Další zdroje pak říkají, že pouhých 19 % dotazovaných dokáže své předsevzetí vydržet celý rok a dojít ke svému cíli. Jak jste na tom vy? Stále dodržujete svůj plán nebo jste to už vzdali?

Jde to i jinak

Pokud se vám váš cíl zdá příliš náročný, je pravděpodobné, že to dříve či později vzdáte. Experti ale radí jiný způsob. Nic si nezakazujte, naopak – začněte s něčím novým. Tento způsob má navíc skvělé výsledky. Lidé, kteří začali dělat něco nového, splnili svůj cíl v 58,9 % případech. Naopak lidé, kteří se rozhodli pro zákazy, měli úspěšnost jen 47,1 %. Tento způsob se dá využít v každém předsevzetí. Pokud chcete například zhubnout, nezakazujte si jídlo, ale začněte cvičit. Možná tak dosáhnete svého cíle i vy!

zdroj: discoverhappyhabits, study, bussinessinsider, livescience