Nezapomeňte lesní houby vystavit slunci. Důvod vás překvapí

Přidat na Seznam.cz

Proč dávat lesní houby po sběru na slunce? Protože se vám odvděčí tím, že produkují zdravý vitamin D! Tento proces je zjednodušeně řečeno podobný produkci vitaminu D v lidské kůži. Pouhých 15 minut slunečního záření výrazně zvyšuje obsah této látky v čerstvých, krájených a dokonce i sušených houbách.

Lesní a pěstované houby mají schopnost syntetizovat vitamin D díky UV záření (včetně slunečního). Z tohoto důvodu je sušení hub na slunci mnohem zdravější než sušení ve tmě. O co přesně jde a proč by měl každý vystavovat houby slunci?

Houby produkují vitamin D

Přítomnost vitaminu D v houbách je jejich pozoruhodnou vlastností, která odlišuje výživovou hodnotu hub od ostatních potravin. Houby jsou jediným zdrojem vitaminu D, který nepochází ze zvířat, říká studie.

Vitamin D se v houbách vytváří pod vlivem slunečního záření. Lesní houby ho proto mají mnohem více než houby pěstované ve tmě (např. žampiony a hlíva ústřičná). Více vitaminu D je také v houbách rostoucích na okraji lesů a ve větších exemplářích, které měly více času na jeho nahromadění a produkci.

Produkce vitaminu D v houbách probíhá prostřednictvím metabolických přeměn. Buněčné stěny hub obsahují velké množství ergosterolů, které mají pro houbové buňky podobný význam jako cholesterol pro lidské a živočišné buňky.

Po vystavení UV záření (např. slunečnímu) se ergosterol z buněčné stěny houby přemění na previtamin D2. Pouze jednoduchá chemická přeměna později oddělí tuto sloučeninu od přeměny na vitamin D2, který může být využit člověkem. Houby také obsahují provitamin D4, který se pod vlivem slunečního záření může přeměnit na vitamin D4.

Proměny hub vystavených slunci

Proces produkce vitaminu D v houbách však není omezen pouze na fázi růstu a zrání houby. Tyto chemické přeměny mohou probíhat i v čerstvých houbách po jejich sběru, v plátcích a dokonce i v již sušených houbách. Při pobytu na slunci si zachovávají schopnost produkovat vitamin D!

Množství vitaminu D, které mohou houby produkovat, závisí na:

  • denní době,
  • počasí,
  • zeměpisné šířce,
  • době vystavení slunečnímu záření.

Čím více UV záření se dostane k buňkám hub, tím více vitaminu D se vytvoří. Nejvíce vitaminu D se vytvoří z nakrájených hub, když zvětšíte plochu hub, která je v přímém kontaktu se sluncem.

Houby tedy nemusíte dlouho skladovat na slunci, abyste zvýšili jejich výživovou hodnotu. 15-60 minut je dostatečná doba k dosažení požadovaných výsledků.

Jak můžete tuto schopnost hub využít v praxi?

Považujte tyto informace za úžasnou zajímavost o houbách, ale také za praktický tip, jak zdarma zvýšit nutriční hodnotu svého jídelníčku. Způsoby využití těchto znalostí v praxi:

Houby sušte na slunci, ne ve tmě.
Pokud se chystáte připravit houbový pokrm a za oknem svítí slunce, nezapomeňte plátky hub vystavit slunci. Stačí pár minut a jejich kvalita a výživová hodnota se zlepší.
Lesní houby, které rostou na loukách nebo na okrajích lesů, již pravděpodobně obsahují velké množství vitaminu D. Jezte je, kdykoli máte příležitost, za předpokladu, že nemáte kontraindikace pro konzumaci hub.

Zdroj: polki, A Review of Mushrooms as a Potential Source of Dietary Vitamin D