Víte, jak správně skladovat chleba?

Přidat na Seznam.cz

Kdo by to neznal: včera křupavý a lahodný, dneska oschlý a tvrdý, případně gumový. Pokud si chcete chleba vychutnat do posledního krajíce, mějte na paměti, že klíčové je správně skladování. Mnoho lidí stále věří, že chléb vydrží déle čerstvý, pokud jej budou skladovat v lednici.

Chcete-li chléb správně skladovat, musíte dbát na cirkulaci vzduchu. Přečtěte si, jak se postarat o to, aby chléb zůstal čerstvý a chutný co nejdéle.

Při skladování záleží na typu pečiva

Jak dlouho bochník vydrží čerstvý, záleží na druhu chleba. Při správném skladování vydrží pšeničný chléb čerstvý až dva dny. Žitný chléb až čtyři dny a pravý celozrnný chléb dokonce devět dní. Obecně platí, že čím tmavší chléb, tím déle vydrží čerstvý.

Pokud chcete, aby váš chléb vydržel dostatečně dlouho čerstvý, nejlepším řešením je koupit si celý bochník chleba. Můžete si tak být jisti, že neobsahuje žádné konzervační látky. Nejlepší je položit nakrájený chléb na řeznou hranu, protože kůrka normálně chrání vnitřek chleba před vysycháním.

Nechat chleba v papírovém sáčku?

Pečivo z pekárny si obvykle můžete odnést v papírovém sáčku. Obvykle stačí, aby chléb zůstal čerstvý tím, že absorbuje vlhkost. Papírový sáček také zabraňuje příliš rychlému vysychání chleba. Po čase však chléb ztvrdne. Papírové sáčky proto nejsou pro skladování ideální.

Pokud chcete chléb skladovat delší dobu, neměli byste plastový sáček používat vůbec. Vlhkost nemůže unikat a chléb ztrácí kůrku a začne rychleji plesnivět. Existují také ekologičtější alternativy, jako jsou papírové nebo látkové tašky.

Uchovávejte chléb v chlebníku

Praktická nádoba na chléb je k dispozici v mnoha různých provedeních. Je zásadní, aby chlebník byl prodyšný a vy jste mohli chléb déle skladovat a vychutnávat. U klasických modelů uniká přebytečná vlhkost ventilačními otvory a zabraňuje plesnivění chleba. Chléb může zůstat v papírovém sáčku. Zabraňuje tomu, aby plastový chlebník ovlivnil chuť.

Z jakého materiálu by měl chlebník být?

Výběr chlebníku je často otázkou vkusu. Obzvláště oblíbený a stylový je chlebník z nerezové oceli. Tento klasický model je vybaven vzduchovými otvory, kterými může unikat vlhkost. Nerezová ocel je navíc obecně materiál „bez chuti“, takže pečivo nezíská žádnou specifickou pachuť. Nerezové boxy na chléb se navíc snadno čistí.

Chlebníky ze dřeva mají tu výhodu, že dokáží absorbovat vlhkost. V dřevěném chlebníku však chléb rychleji vysychá. Chleba je proto v takovém případě vhodné skladovat v papírovém sáčku.

Podobně jako dřevo je i keramika vhodná i pro skladování chleba. Keramické nádoby mohou absorbovat vlhkost a uvolňovat ji ven. Hliněný římský hrnec je zevnitř glazovaný, zatímco víko zajišťuje větrání.

Další alternativou pro skladování chleba jsou boxy na chleba z plastu. Ty však neabsorbují vlhkost a často nemají neutrální chuť. O to důležitější je dostatečné větrání. I zde doporučujeme skladovat chléb v papírovém sáčku.

Jak skladovat chléb a přitom se vyhnout plísním

Pokud je na chlebu již plíseň, měli byste jej vyhodit. I když je vidět jen pár spor, buďte si jisti, že je infikován celý bochník. Poté byste měli chlebník důkladně vyčistit, abyste odstranili zbývající spory. Nejlepší je využít ocet. Jednoduše smíchejte ocet s vodou a v pravidelných intervalech nádobu vyčistěte.

Zdroj: haus