Cítíte se osaměle? Vyzkoušejte těchto 9 tipů, díky kterým se budete cítit lépe!

Přidat na Seznam.cz

Cítíte se osaměle? Nejste v tom sami. Osamělost je velmi častý pocit, který může mít na lidskou psychiku poměrně velký dopad. Naštěstí existují několik jednoduchých kroků, díky kterým se budete cítit lépe.

Osamělost dokáže člověka emocionálně vyčerpat a pěkně ztížit život. Pokud se jedná o lehkou nebo krátkodobou formu osamělosti, může vám našich 9 tipů pomoci. Pokud se však potýkáte s dlouhodobou a silnou osamělostí, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.

Snažte se být vděční

Je pochopitelné, že když se cítíte osamělí, může být pro vás obtížné všímat si pozitivních věcí ve vašem životě, ale vězte, že každý člověk najde něco, za co může být vděčný. Zkuste si najít pár minut v každém dni, kdy se zamyslíte nad všemi příjemnými věcmi, které vás potkaly. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe. Mohou to být velké věci, ale i úplné maličkosti, jako například příjemný telefonát s někým blízkým nebo třeba milá prodavačka v supermarketu.

Poslouchejte hudbu, podcasty a audioknihy

Sice není prokázáno, že by hudba a jiné zvuky snižovaly osamělost, ale i přesto vám ji mohou pomoci zahnat. Zkuste si pustit zábavný podcast, a uvidíte, že budete mít pocit, jako byste ve svém obýváku měli návštěvu. Také hudba vám pomůže zaplnit prázdný prostor a navíc vám zlepší náladu. Pokud podcasty ani hudba nejsou pro vás to pravé, pusťte si svůj oblíbený pořad nebo film, klidně jen do pozadí.

Zavolejte někomu, koho máte rádi

Neexistuje jednodušší způsob, jak se dostat z osamění, než být s lidmi, které máte rádi. Pokud to ale zrovna není možné, bohatě vám postačí jeden krátký, desetiminutový hovor. Zeptejte se svého kamaráda, jaký měl den, jak se mu daří v práci, a pokud to jde, domluvte si termín schůzky.

Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Ne vždy vás čas strávený s ostatními lidmi zbaví osamělosti. Hovoří o tom studie z roku 2021, která zjistila, že pobyt v přelidněných prostorách může naopak pocit osamělosti zvyšovat. Záleží proto spíše na kvalitě vašich interakcí, než na jejich počtu. Proto se někdy cítíme osamělí, i když jsme v místnosti plné lidí, a pak stačí večer s jedním blízkým člověkem, a hned se cítíme lépe. Pokud potřebujete navázat kontakt na hlubší úrovni, zkuste vést smysluplnější rozhovory. Sdílejte se svými blízkými emoce a osobní zážitky, ptejte se, a skutečně naslouchejte, mluvte o věcech, na kterých vám záleží, jako je práce, tvůrčí projekty, společné zájmy, atd.

Změňte prostředí

Zkuste změnit prostředí, pomůže vám to přijít na jiné myšlenky a otupit pocit osamělosti. Dobře vám udělá jak procházka v přírodě, tak v centru města. Záleží, na co se zrovna cítíte. Můžete navštívit váš oblíbený park a poslouchat zpěv ptáků, nebo se projít po sousedství a pozdravit se se sousedy.

Mluvte o svých pocitech

Nebojte se o svých pocitech mluvit. Svěřte se někomu, kdo je vám blízký. Možná potřebujete emocionální podporu, a tímto způsobem ji získáte. Je možné, že druhá strana zažívá podobné potíže, a můžete si tak pomoci navzájem. Je pro vás příliš obtížné o svých emocích mluvit? Zkuste si vést deník. Pomůže vám vyjádřit pocity a utřídit myšlenky.

Obklopte se zvířaty

Zvířata sice mluvit neumí (pokud ovšem nejste majitelem papouška), ale i přesto dokáží být skvělými společníky! Přítomnost jiného tvora vás může uklidnit, a navíc pomazlení s roztomilým chlupáčem vám zaručeně zvedne náladu.

Dejte si pauzu od sociálních sítí

Ačkoli se sociální média zdají jako ten nejjednodušší způsob, jak udržovat kontakty s blízkými, někdy mohou pocit osamělosti zvyšovat. Když totiž na instagramu vidíte samé šťastné a bezstarostné příspěvky, můžete mít pocit, že váš život není tak pestrý a zajímavý. Berte však na vědomí, že každý na svém profilu sdílí jen ty nejlepší okamžiky ze svého života, a to, co chce, abyste viděli. Realita však může být úplně jiná!

Věnujte čas činnostem, na kterých vám záleží

Zkuste svůj volný čas zaplnit aktivitami, které jsou pro vás důležité a které vás naplňují. Ať už se jedná o jógu, pečení nebo třeba hraní videoher, činnosti, které vás baví, vám pomohou najít vnitřní klid a navíc prospívají duševnímu zdraví.

Zdroje: Healthline, redakce