Patříte k těm, kteří polykají sníh?
Patříte k těm, kteří vypláznou jazyk, když začne padat sníh? Není to úplně nejlepší nápad. Co vám může hrozit a proč to může být nebezpečné?
Co je vlastně sníh?
Sníh jsou vlastně ledové, malinkaté krystalky, které padají na zem při teplotě menší než 0 stupňů. Rozlišují se také různé druhy sněhu, jako je například prašan nebo tzv. mokrý sníh. Různé druhy pak najdeme v různých oblastech, liší se také podmínky, při kterých se konkrétní sníh vyskytnuje.

Sníh není jen zmrzlá voda
Může se zdát, že sníh je vlastně jen voda, navíc pěkně vychlazená. Opak je ale pravdou, jelikož sněhové vločky obsahují mnoho bakterií, dusičnany, drobné částice apod. Vůbec nejděsivější je ale množství škodlivin, které ve sněhu objevila studie. Ta v čerstvě nasbíraném sněhu objevila látky z výfukových plynů,konkrétně benzen, toluen, ethylbenzen a xylen. Tyto látky mohou přivodit bolest hlavy, zmatenost nebo závratě. Ve vysokém množství mohou vést k rakovině, zdravotním problémům s játry a ledvinami nebo dokonce až ke smrti.

Žízeň
Možná vás napadá, že pokud se ztratíte někde v horách, je sníh to nejlepší na zahnání žízně. Pravda je to jen napůl. Pokud už dojde k tomu, že se ztratíte, a vaším jediným řešením, jak uhasit žízeň, je sníh, pak byste měli dodržet alespoň ta nejzákladnější pravidla. Prvním z nich je najít co možná nejčistší sníh, ideálně čerstvě napadlý. Sníh byste neměli jíst, protože pokud se ztratíte v horách, hrozí vám podchlazení, které by jedení sněhu jen urychlilo. To nejdůležitější je ale sníh uvařit na ohni. Převařením se minimalizují bakterie a teplá voda vás navíc ohřeje.
zdroj: kidsbritannica, livelearn, theweathernetwork, thehealthy, sunnysports