Split jazyka: Jaká rizika nese rozříznutí jazyka a jaké jsou naopak jeho výhody?
Split jazyka, tedy jeho rozříznutí, je dnes velmi populární. Jaká ale existují rizika? Jak probíhá zákrok a jak vypadá zahojený rozřízlý jazyk? Podívejte se!
Zákrok
Experti vysvětlují, že řez je prováděn podle septy v jazyku, píše web koule.cz. Největším problémem ale mohou být žíly a tepny, které má v jazyku každý trochu jinde. Může se proto stát, že pokud by se řez provedl příliš blízko, narušilo by to žílu, případně by se pak snadno narušila během hojení či běžných aktivit. Řez se pak provádí od špičky jazyka směrem dozadu.

Hojení
Podobně, jako lékař neví, zda operace proběhne bez problému, nevědí to ani modifikátoři. Je proto důležité sledovat, jak se jazyk hojí. Pokud ale vše probíhá hladce, zhruba týden od vyndání stehů už můžete říct, že máte vyhráno! Split jazyka je ovšem náročný a riskantní, proto je důležité dbát na správnou péči!
Rizika
Méně nebezpečná, ovšem častná, je například změna řeči, nebo celkové problémy s mluvením – alespoň do doby, než se jazyk zahojí a naučíte se s ním zacházet. Časté mohou být také počáteční problémy s polykáním. Z těch vážnějších rizik je dle webu theguardian důležité vědět, že hrozí značná ztráta krve nebo poškození nervů. Pokud vám tento zákrok navíc provede amatér nebo budete v nesterilizovaném prostředí, hrozí samozřejmě infekce.
Výhody
Dokonce i split jazyka má mnoho výhod. Jednou z nich je, že pokud nechcete, nikdo o tom nemusí vědět. Dá se snadno schovat a vlastně není možné si toho všimnout při běžné mluvě. Na druhou stranu, pokud se chcete pochlubit, mnoho lidí se splitem jazyka se pyšní dovedností ovládat každou část zvlášť. Musíme uznat, že je to působivé.
A co vy? Máte split jazyka? Případně uvažovali byste o tom?
zdroj: koule, theguardian, healthline, people.howstuffworks.com