Nastřelení nebo propíchnutí dětského ucha: Co je lepší a jaká hrozí rizika?
Přemýšlíte nad tím, že svému dítěti necháte propíchnout uši? Podívejte se, kdy je na to ideální čas, a jaká rizika nese nastřelování i propichování uší.
Výhody
Nastřelování náušniček má jisté výhody. Především je to rychlé a téměř bezbolestné a jelikož se náušnice ihned dostane do ucha, nemusí se dítě „trápit“ jejím nasazováním. Propichování kanylou je ale šetrnější a hojení je poté téměř bezproblémové.

Nevýhody
Po nastřelení je důležité s náušnicí nehýbat, mohou se totiž vytvořit drobné jizvičky. Naopak propíchnuté ucho se musí čas od času namazat a s náušnicí je tedy nutné občas hýbat. Propíchnuté ucho ale netrpí tolik a hojí se tedy lépe. Mnoho expertů ale doporučuje nastřelování – tedy alespoň u malých dětí.
Ideální věk
Většina rodičů se rozhodne dítěti propíchnout uši dříve než se dítě samo rozhodne. V takovém případě odborníci doporučují počkat alespoň do 4 měsíců. Pokud ale stále váháte, můžete toto téma odložit do doby, kdy se pro to vaše dítě rozhodne samo.

Rizika
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob, vždy existují jistá rizika. Experti především varují, aby si rodiče ověřili, zda je piercer/zdravotník opravdu kvalifikovaný a používá sterilní nástroje. Je také důležité vybrat správný materiál, ideálně zlato/stříbro/chirurgická ocel. Ovšem i zlaté náušnice mohou vyvolat alergickou reakci, a tak je důležité sledovat proces hojení. Kromě toho samozřejmě hrozí infekce.
zdroj: zenain, vlasta, healthline, webmd