Co přesně znamená termín „melanin safe“? Tyto produkty zabraňují hyperpigmentaci a pomáhají obnovit kožní bariéru

Přidat na Seznam.cz

Pokud jde o péči o pleť, můžeme mít pocit, že se topíme v žargonu, který potřebuje nejen vlastní slovník, ale také vlastní rejstřík, který by vysvětlil, odkud se vzal. Vzpomeňte si například na „čistou krásu“. A to ani nezačínáme s množstvím dalších marketingových termínů, se kterými se setkáváme každý den.

Co přesně je „melanin safe“?

Jednoduše řečeno, pokud jde o péči o pleť a tělo, „melanin-safe“ označuje produkty, které jsou vyrobeny s ohledem na barevnou pleť. Jde o to vyživit nebo obnovit rovnováhu kožní bariéry a mikrobiomu, aniž by se změnil tón pleti, a zároveň jít o krok dál a myslet na reakci tmavší pleti na záněty, včetně citlivosti a hyperpigmentace. Melanin má v naší pleti velmi důležité funkce jako je například ochrana proti UV záření.

Jak víme, složky s tím spojené mohou ve skutečnosti poškodit naši kožní bariéru a zhoršit nerovnoměrnou pigmentaci, ke které mají tyto odstíny pleti sklon. Tímto termínem jsou nejčastěji označeny produkty, které používají kosmetické kliniky, jako jsou například kyselinové peelingy, které mohou u pleti vyvolat hyperpigmentaci.

Je rozdíl mezi pokožkou bohatou na melanin a ostatními typy?

Všechny odstíny pleti mají ve skutečnosti stejný počet melanocytů neboli buněk produkujících pigment, ale u těch s tmavším odstínem pleti mají melanocyty více podjednotek zvaných melanosomy. Tyto podjednotky vykazují vyšší úroveň aktivity a produkce melaninu. Jsou nejen větší, ale také aktivnější a reaktivnější. Proto lidé s tmavší pletí snadněji produkují pigment, když jsou vystaveni slunci, a také v reakci na zánět, jako jsou tmavé skvrny po akné.

Individuální reakce na produkty se mohou lišit bez ohledu na odstín pleti a hladinu melaninu, takže je důležité pochopit potřeby, typ a citlivost své pleti jako kompletní celek, a ne pouze jeden znak, například melanin.

200 5th Avenue 8th Floor New York, NY 10010 Corporate Phone Number: 1-212-431-7464 BuzzFeed плюс Profile – Office Locations,.

Měli by se péčí o tělo, které jsou označeny jako „melanin safe“ zabývat pouze lidé s pokožkou bohatou na melanin?

Samozřejmě že ne. Všichni máme v kůži nějakou formu melaninu a je důležité i nadále prosazovat rozmanitost v rámci péče o pleť a kosmetického průmyslu obecně. Péče o pleť tmavších odstínů by měla využívat sílu melaninu namísto boje proti jeho produkci. Melanin má svůj účel a nerovnoměrná produkce melaninu je jen známkou poruchy pleti, takže boj s ním pomocí drsných peelingů nebo kyselin problém jen zhorší.

Zdroj: , vysvětluje tento pojem Refinery29., studie ncbi.nlm.nih.gov, studie mdpi.com, Instagram