Zábavné a snadné způsoby, jak v létě pomoci včelám

Přidat na Seznam.cz

Včely vymírají a je to vážná věc – nejen pro jejich druh, ale i pro nás ostatní. A to obzvlášť při vysokých teplotách posledních dní. Včely jsou zodpovědné za zhruba třetinu světových zásob potravin, včetně mnoha oblíbených druhů ovoce, ořechů a zeleniny. Bez nich by náklady na potraviny prudce vzrostly a utrpělo by životní prostředí. Podívejte se na několik snadných a zábavných způsobů, jak se letos v létě podílet na záchraně včel, které sepsal server Strarsinsider.

Čas je právě teď. V průběhu let 2017-2018 údajně například v USA nečekaně uhynulo asi 40% včelstev, a to především v důsledku klimatických změn. Existuje však mnoho dalších hrozeb. Patří mezi ně ztráta stanovišť, pesticidy, znečištění, monokultury (kdy zemědělci pěstují vždy jen jednu plodinu) a nemoci. Tyto hrozby platí celosvětově, Čechy nevyjímaje.

Vytvořte si zahradu

Ať už jste začínající zahrádkář, nebo zkušený profesionál, výsadba zahrady je pro včely velkou pomocí. Nepotřebujete ani velký dvorek, protože vám postačí několik květináčů. A to třeba i na balkoně ve městě.

Původní rostliny se obecně pěstují snadněji, protože jsou již aklimatizované, a navíc jsou to právě ony, k jejichž opylování jsou původní včely určeny. Včely potřebují dobrou výživu a mít různorodou pastvu (vyberte si alespoň tři druhy, které kvetou v různých ročních obdobích) je skvělý způsob, jak jim ji dlouhodobě zajistit.

Zanechte venku včelí lázeň

I včely potřebují pít vodu! Naplňte talíř nebo kbelík, naložte ho kameny nebo zátkami, aby na něm mohly přistát (jinak se mohou utopit), a položte ho venku, nejlépe na zahradě nebo na záhoně.

Do vody nedávejte cukr! Navzdory všeobecnému přesvědčení byste měli nechat vodu čerstvou. Cukrová voda může být ve skutečnosti škodlivá, protože včelám se nejlépe daří, když pijí z přírodních zdrojů nektaru.

Vyhněte se používání pesticidů na zahradě

Mnoho dnes používaných pesticidů je pro včely toxických, potlačují jejich imunitní systém a činí je zranitelnými vůči parazitům. Pokud musíte použít insekticid, jděte přírodní cestou s jednoduchými složkami, jako je ocet, epsomská sůl a esenciální oleje. I nízké dávky kontaminovaného pylu/nektaru se mohou ve včelstvu časem nahromadit a vést ke kolapsu celého včelstva.

Kupujte místní, ekologické produkty

Podpora produktů ekologických zemědělců, které neobsahují pesticidy, je dalším snadným způsobem, jak přispět k ochraně včel, protože tím nepřímo chráníte a podporujete růst včelí populace. Přesun peněz směrem k ekologickým zemědělcům zvyšuje pravděpodobnost, že další zemědělci začnou sami používat ekologické metody hospodaření.

Kupujte syrový med od místních včelařů

Med kupovaný v obchodě je často zpracovaný, pasterizovaný a plný přidaných cukrů. Prokažte sobě (a včelám) laskavost a kupujte pravý med. Zajistíte tak, že o včely bude řádně postaráno. Navíc je syrový med mnohem výživnější než med koupený v obchodě.

Postavte si včelí hotel

Jedním z důvodů vymírání samotářských včel je úbytek stanovišť a urbanizace, takže vytvoření prostoru, který je bude hostit, může do značné míry přispět k obnově populace. Nemusí být nijak přepychový. Může to být tak jednoduché jako plechovka od kávy připevněná bokem k plotu s několika rákosovými trubičkami.

Udělejte z toho zábavný rodinný projekt. Buďte opravdu kreativní a vytvořte složitou stavbu z cihel, klád s vyvrtanými otvory, bambusových tyčí a spousty zákoutí.

Nechte svůj trávník volně růst

Mnoho domácností se pyšní tím, že si pěstují trávník, ale v podstatě tím vytvářejí obrovské plochy pouště pro včely. Zvažte, zda nenechat alespoň část trávníku neposekanou. Ušetřete si práci a nechte tyto plevele, jako jsou pampelišky volně růst. Na začátku jara jsou tyto „plevele“ často jediným zdrojem potravy pro užitečný hmyz, jako jsou včely.

Seznamte se s postupy, které jsou závislé na včelách

Například kalifornské mandle vyžadují více než polovinu amerických včel a současný postup pro ně může být velmi škodlivý. Pěstování mandlí tím však podporuje i včelaře. Vzhledem k tomu, že populace včel medonosných je podporována zemědělstvím mandloní, nebyl by přímý bojkot užitečný. Místo toho je třeba se zaměřit na způsob, jakým je zemědělství prováděno.

Nezabíjejte je

Pokud se vám do domu nebo auta dostane včela, nepanikařte! K jejímu odstranění použijte bezpečné a nenásilné metody, například ji chyťte do sklenice a vypusťte zpět do přírody.

Postavte si vlastní úl!

Existuje řada vzdělávacích zdrojů a dokonce i celé startovací sady úlů. Budete mít syrový med, krásně opylovanou zahradu a čisté svědomí. Nebo si včelstvo adoptujte. Pokud nejste schopni sami včelstvo chovat, sponzorujte jiného včelaře. Za roční poplatek podpoříte zdravé včely a získáte lahodné medové produkty!

Zdroj: Starsinsider.com