Jedno jablko denně zahání lékaře. Toto staré přísloví se však zdaleka netýká všech jablek
Začátek podzimu je spojený se sklizní jablek. Jejich konzumace přináší mnoho benefitů, a jak říká jedna lidová moudrost: „Kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí.“ Ale jsou opravdu všechna jablka v dnešní době prospěšná našemu zdraví tak, jak se obecně tvrdí?
Jablka jsou jednou z nejvýznamnějších potravin a řadí se mezi naše nejběžnější ovoce. Ve Střední Evropě se vždy dařilo jejich pěstování, jak dokládají archeologické nálezy již doby neolitu. Jsou známé až tisíce odrůd jabloní, proto je možné si jablka vychutnat v mnoha variantách. Na jablkách oceníme jistě i dobrou skladovatelnost, díky níž jsou k dispozici během celého roku.
Možná jste také letos zachytili zprávu, že se u nás v Čechách mají ve velkém kácet jabloně, protože naše jablka jsou z důvodu dražší ceny vytlačována jejich polskými sousedy. Byla by opravdu škoda nechat si vzít tento tradiční poklad, jelikož jablka mají řadu předností:
Jablka chutnají skvěle a jejich využití je pestré. Konzumují se v syrovém stavu, suší se na křížaly, lisováním se získává jablečný mošt. Povařením dostaneme jablečná povidla nebo pyré. Další možností zpracování je jejich zkvašení na jablečný ocet nebo z nich můžeme vykouzlit řadu svěžích dezertů.
Pod slupkou jablek se ukrývá hotový poklad, jednu negativní věc je ale třeba brát v úvahu
Stejně jako většina ovoce, obsahují jablka především sacharidy, bílkovin a tuků má jablko téměř nulové množství. Příznivá výživová hodnota jablek je dána přítomností jednoduchých cukrů (fruktózy a glukózy), které rychle dodají energii. Dalšími významnými složkami jsou rozpustná vláknina pektin a celulóza. Vláknina vyvolá pocit sytosti (pektin v žaludku nabobtná) a navíc pročistí trávicí ústrojí. Vysoký podíl vlákniny tedy působí prospěšně proti zácpě. Dále v nich nalezneme vysoký obsah vitamínu C, minerálů (hořčík, vápník, železo, fosfor, křemík, draslík, aj.), enzymů a ovocných kyselin. Jablka se označují jako nízkokalorická plodina, neboť obsahují téměř 85 % vody.
Jablka patří mezi druhy ovoce, kde bylo nalezeno vysoké množství pesticidních zbytků. Studie ze Spojených Států uveřejněná v Dirty Dozen Foods List uvádí jablka jako páté nejvíce kontaminované plodiny (pro rok 2019), v r. 2017 se umístila na čtvrtém místě a v roce 2016 dokonce na druhém. Jen pro zajímavost, na prvním místě se ve všech případech uvádí jahody.
Stejně jako jinde, i v České republice se řadí jablka mezi ovoce, které je zdrojem pesticidů. Výsledky testu MF Dnes z listopadu 2021 ukázaly, že z 18-ti druhů jablek byly pouze dva vzorky vyhovující. Jednalo se o jablka pocházející z různé konvenční „nebio“ produkce, ale i od farmářů pěstujících ovoce v souladu s ekologickým hospodařením. Právě z bioprodukce byly výše uvedené vyhovující vzorky jablek.
Z výše uvedeného je zřejmé, jak je důležité důkladně omývat ovoce teplou vodou před použitím nebo slupku přímo oloupat. Sice se tím ztratí mnoho výživově cenných látek, ale odstraní se i rezidua pesticidů. Druhou možností je kupovat česká bio jablka a tím podporovat uvědomělé zemědělce, kteří vědí, že půda je základní výrobní nástroj a snaží se o její zachování.
Zdroj: foodnews, nzip, vyzivovi-poradci