Máte chuť na čokoládu? Sáhněte raději po její „raw“ verzi – stačí jí málo, potěší srdce a uklidní nervy
Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, což je luxusní potravina plná vitaminů, minerálů a skvělé chuti. Také proto se kakaové boby ještě dnes někde označují honosným jménem Pokrm Bohů. Lahodný nápoj z nich dokázali připravit již původní obyvatelé Jižní Ameriky, Indiáni. Kakaové boby i nápoj byly považovány za neobyčejně drahocennou potravinou a sloužily proto také jako platidlo.
Vzácné plody rostou na zvláštním, stálezeleném stromě, kakaovníku (Theobroma cacao). Dnes se kakaovník nepěstuje jen v Jižní Americe, ale ve všech rovníkových oblastech světa. Samotný strom je zajímavý i tím, že jeho květy nevyrůstají pouze z větví, ale také přímo z kůry stromu. Plody kakaovníku mají luskovitý tvar a jsou asi 20 cm dlouhé. V jednom lusku nalezneme 20 – 60 fialových kakaových bobů, které se ručně sklízí pomocí mačet.
Není žádným tajemstvím, že kakaové boby by měly tvořit hlavní složku kvalitní čokolády. V případě této komodity se určitě vyplatí připlatit si za kvalitu a hlídat způsob výroby i složení samotné čokolády. Surové (tzv. raw) kakaové boby obsahují na rozdíl od déle pražených bobů vysoké množství antioxidantů. Především se jedná o flavonoidy a polyfenoly, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Při zpracování kakaových bobů na raw kakao je zcela vynechán proces pražení. Teploty během fermentace i sušení jsou pečlivě kontrolovány, aby nepřesáhly 43°C a tím se prospěšné látky neznehodnotily. Po fermentaci a sušení se kakaové boby dále melou a z kakaové hmoty se lisováním získává kakaové máslo a kakaový prášek. Běžně dostupný kakaový prášek obsahuje antioxidantů mnohem méně než raw kakao.
Raw kakao podporuje činnost srdce, harmonizuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi i tiší podrážděnou nervovou soustavu
Podle vědců působí příznivě raw kakao především na srdce, snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Další oblastí, kde se antioxidanty významně uplatňují, je nervová soustava. Z praxe také víme, že pojídání kvalitní hořké čokolády zmírňuje úzkosti a vyvolává pocit blaha. Vděčíme za to především látce fenylethylaminu. Účinné látky obsažené v kakaových bobech se podílí na zmírnění i dalších civilizačních nemocí, jako je například cukrovka. Vědci se domnívají, že pokud se diabetes ještě neprojevil, ale jsou k němu určité předpoklady, může konzumace raw kakaa tento vývoj zastavit. Ani u již diagnostikovaných diabetiků se nemusíme raw kakaa obávat, neboť kakaové boby jsou pomocníkem při sekreci inzulinu a také působí protizánětlivě.
Co se týče historie čokolády, na rozdíl od kakaa ji světu představili Evropané a její dějiny jsou mladé. Je obecně známým faktem, že čokoláda do zdravého jídelníčku nepatří. Ovšem o tomto tvrzení by se dalo polemizovat. Není totiž čokoláda jako čokoláda! Abychom čokoládu mohli považovat za zdraví prospěšnou, je třeba se zajímat o její složení. Zcela nevhodné jsou čokoládové náhražky, kde obsah kakaové sušiny je mnohdy hluboce pod 30 %. Čokoládu lze považovat za kvalitní, obsahuje-li alespoň 50 % kakaových přísad. Je třeba si ale přiznat fakt, že ani ta nejvíce kvalitní čokoláda nikdy není pouze 100 % kakaová hmota, vždy jsou tam přidány nějaké složky navíc, aby se dosáhlo požadované struktury. A právě o tyto složky bychom se měli zajímat, pokud chceme znát kvalitu výrobku, který konzumujeme. V případě, že se jedná opravdu o zdraví prospěšnou čokoládu, její složení by mělo obsahovat pouze kakaovou sušinu, kakaové máslo a něco na oslazení či dochucení (například vanilku, chilli nebo lyofilizované ovoce). U takto vyrobené čokolády rozhodně převažují pozitiva z kakaových bobů nad případnými negativy (většinou představované cukrem). Ovšem i zde platí známe rčení, všeho s mírou… Nízkou cenou u těchto produktů rozhodně nečekejte, zato naše tělo i psychika vám velmi poděkují.