Nedostatek sebevědomí, motivace a naopak příliš mnoho stresu. Víte, že trpíte syndromem vyhoření?

Přidat na Seznam.cz

Každý člověk se čas od času cítí nanic, nedoceněný, vyčerpaný. Co však zpočátku vypadá jako nevinná deprese, může mít i mnohem horší scénář. Syndrom vyhoření hrozí všem, kteří mu nevěnují dostatek pozornosti. Příznaky a symptomy jsou zpočátku nenápadné, ale postupem času se zhoršují. Je proto nejvyšší čas, zjistit o něm více a snažit se mu úspěšně vyhnout.

Pokud se kvůli neustálému stresu cítíte bezmocní, rozčarovaní a zcela vyčerpaní, jste možná na cestě k vyhoření. Negativní účinky vyhoření se přenášejí do všech oblastí života – včetně vašeho domova, práce a společenského života. Vyhoření je však postupný proces. Nedostaví se ze dne na den, ale může se k vám plíživě přiblížit. Pokud budete jeho příznaky ignorovat, dostanete se zcela jistě dřív nebo později do situace, kdy postupně vyhoříte. Předejděte tomu včas a zaměřte se na to, co vlastně tento stav obnáší.

Víte, že možná brzy vyhoříte?

Syndrom vyhoření je stav emočního, fyzického a duševního vyčerpání způsobený nadměrným a dlouhodobým stresem. Nastává, když se cítíte přetížení, emocionálně vyčerpaní a neschopní plnit neustálé požadavky. Je spojený se zvýšenou únavou, vyčerpáním po většinu dne, má za následek snížení imunity a je spojený s častým výskytem nemocí. Ovlivňuje řadu fyzických změn, jakými jsou snížená imunita, bolest hlavy, svalů, ale i narušení spánkových návyků.

Jak se mu vyhnout v práci?

Mnoho lidí pociťuje v práci stres. Ten je hlavním spouštěčem vnitřního selhání, které může vést k pochybám o sobě a svých schopnostech v pracovním životě. Taktéž nejistá očekávání, která ve své profesi máte, mohou mít vliv na to, jak se v ní cítíte. Pokud nemáte jasno v tom, jakou máte pravomoc, nebo co od vás nadřízený nebo ostatní očekávají, pravděpodobně se v práci nebudete cítit dobře. Možná taky pracujete se šikanou v kanceláři, cítíte se podkopáváni kolegy nebo vaším šéfem. Zkuste si nejdříve pomoci sami. A to změnou vašeho přístupu nebo jiným pohledem na to, jak si v práci udělat příjemné zázemí.

Zkuste si stanovit cíle, co je třeba udělat a co může počkat. Získáte tak kontrolu, která vám dodá sebevědomí, že to, co děláte, děláte dobře. Vyzkoušejte relaxační činnost, která vám pomůže zvládnout stres, například jógu, meditaci nebo tai-či. Zajděte si zacvičit. Pravidelná fyzická aktivita může také odvést vaši mysl od pracovního vytížení. A pokud víte, že tuto psychickou změnu nezvládnete vykonat sami, vyhledejte podporu. Ať už se obrátíte na spolupracovníky, přátele nebo blízké, podpora a spolupráce vám mohou pomoci zvládnout situaci, se kterou sami neumíte pohnout.

V současné době není nic špatného na tom, taktéž vyhledat terapii, kde vám zkušený odborník poradí, odlehčí od vašeho trápení a navede vás opět na cestu, jak se se svým životem a pocity poprat za všech okolností. Klíčem k úspěchu je říct si o pomoc včas a uvědomit si, že v tom rozhodně nejste sami. O tom, že syndrom vyhoření postihuje i známé osobnosti, v minulosti ku příkladu promluvila i tenistka Petra Kvitová, herec Martin Preiss, zpěvačka Celeste Buckingham nebo třeba modelka Martina Šmuková. Ze zahraničních hvězd se s vyhořením potkala například Lady Gaga, Selena Gomez, Sandra Bullock nebo i princ Harry.

Zdroj: Help Guide, Mayo Clinic