Proč bych neměla spát na levém boku?

Přidat na Seznam.cz

Spánek je nezbytný pro naše celkové zdraví a pohodu, ale málokdo si uvědomuje, že poloha, v níž spíme, může mít významný vliv na náš fyzický stav. Jednou z často diskutovaných otázek je, zda existují rizika spojená se spaním na levém boku. V tomto článku prozkoumáme vědecké poznatky a lékařské názory, abychom lépe porozuměli této problematice.

Spaní na levém boku může vyvíjet zvýšený tlak na srdce, zejména u jedinců s určitými preexistujícími srdečními podmínkami. Tato poloha může ztížit srdci efektivně pumpovat krev, což může být problematické pro lidi s kongestivním srdečním selháním nebo jinými kardiovaskulárními onemocněními.

Pro některé lidi může spaní na levém boku zhoršovat symptomy gastroezofageální refluxní choroby (GERD). Tato poloha může usnadňovat zpětný tok žaludečních kyselin do jícnu, což vede k nepříjemným příznakům jako je pálení žáhy.

Těhotné ženy jsou často raděny, aby spaly na levém boku, protože to může zlepšit krevní oběh k plodu. Nicméně, pro některé těhotné ženy může být tato poloha nepříjemná nebo dokonce bolestivá, zejména ve třetím trimestru.

U lidí trpících spánkovou apnoe nebo jinými dýchacími problémy může spaní na levém boku zhoršovat příznaky. To je způsobeno potenciálním zvýšeným tlakem na plíce a průdušnice v této poloze.

Nakonec je důležité si uvědomit, že nejlepší poloha pro spánek se může lišit od člověka k člověku. Zatímco někteří lidé mohou najít spaní na levém boku pohodlné, pro jiné to může být nepříjemné nebo dokonce bolestivé.

Zatímco existují určité potenciální rizika spojená se spaním na levém boku, je důležité zdůraznit, že pro mnoho lidí je to bezpečná a pohodlná poloha. Pokud máte obavy ohledně vaší spánkové polohy a jejího vlivu na vaše zdraví, doporučuje se konzultace s lékařem, který může poskytnout individualizované doporučení založené na vašem zdravotním stavu a potřebách.