Jednoduché způsoby, jak vyjádřit svou žárlivost a nezničit si vztah
Žárlivost je běžná lidská emoce a téměř každý z nás ji někdy zažil ve vztahu, zejména v romantickém. Někdy jsou tyto pocity žárlivosti prchavé, jindy nás však mohou ovládnout a my můžeme cítit potřebu tyto pocity partnerovi vyjádřit.
Otázkou je, jak to udělat zdravým a užitečným způsobem, aby naše pocity a obavy byly vyslyšeny a komunikační linie a důvěra ve vztahu zůstaly zachovány. Pojďme se podívat na to, co pocity žárlivosti v romantických vztazích znamenají a jak o těchto pocitech zahájit s partnerem rozhovor.
Je normální žárlit ve vztahu?
Pocity žárlivosti ve vztazích jsou velmi časté, ať už váš partner dělá cokoliv, co by mohlo tyto pocity ospravedlnit, například flirtuje s někým jiným nebo vás ve vztahu podvádí. Existují teorie, že žárlivost má evoluční základ a že se lidé vyvinuli tak, aby si své milostné vztahy obzvlášť chránili a odvrátili tak možnost nevěry.
Zdravé a nezdravé typy žárlivosti
Většina z nás vnímá žárlivost v negativním světle. Žárlivého člověka si představujeme jako někoho, kdo se ve vztahu cítí úzkostně a nejistě. Nebo si můžeme představit majetnického, zlostného partnera, který je podezřívavý ke každému kroku své drahé polovičky, ať už je oprávněný, nebo ne.
Ale i když obsedantní formy žárlivosti mohou být naprosto nezdravé, a někdy mohou přerůst v citové zneužívání nebo násilí, někdy je žárlivost zdravou emocí, kterou lze ve vztahu prožívat. Když se na žárlivého partnera podíváme z jiné strany, může jít o někoho, kdo ke svému vztahu cítí vášeň a chce vyjádřením svých potřeb a hranic vybudovat základy důvěry.
Výzkumníci ve skutečnosti zjistili, že žárlivost ve vztahu souvisí s:
- zvýšenou láskou k partnerovi
- větším pocitem „zamilovanosti“
- větší stabilitou vztahu
- jinými slovy, žárlivost může být někdy zdravou součástí vztahů, a pokud je sdílená a vyjádřená pozitivním způsobem, může zvýšit celkové štěstí a životnost vztahu.
5 zdravých způsobů, jak vyjádřit žárlivost
Pokud ve svém vztahu zažíváte pocity žárlivosti, nemusíte je v sobě dusit, není to ani zdravé. Přitom ani to, že na partnera se svými pocity vyrukujete výbušným nebo agresivním způsobem, není ten nejlepší přístup.
Nejzdravějším způsobem, jak vyjádřit své pocity žárlivosti, je být upřímný, přímý a sebevědomý, ale zároveň citlivý k emocím a hranicím svého partnera.
Začněte osobní introspekcí
Někteří lidé jsou k žárlivosti náchylnější než jiní, zejména lidé, kteří se potýkají s nízkým sebevědomím, nejistotou a úzkostí. Osamělost a nejistý styl připoutání mohou také zvýšit pravděpodobnost, že budete v romantickém vztahu žárlit.
Pokud strávíte nějaký čas přemýšlením o svých osobních reakcích na jiné partnerovy vztahy, chování nebo jiné aktivity vyvolávající žárlivost, může vám to nabídnout náhled na to, co se děje a co vám mohou vaše pocity žárlivosti říkat. Zvažte možnost probrat své pocity s terapeutem nebo dobrým přítelem.
Před rozhovorem se uzemněte
Nejlepší je nezačínat rozhovor v místě zvýšených, nabitých emocí, i když tak žárlivost často vnímáte. Pokud je to možné, dopřejte si čas a napište si předem, co chcete říct, protože vám to může pomoci shromáždit myšlenky. To, co chcete říci, si nacvičte tak, že si to sami vyzkoušíte nebo provedete falešný rozhovor s přítelem. Pokud vám tyto metody vyhovují, proveďte před rozhovorem hluboké dýchání a meditaci.
Buďte trpěliví a soucitní
I když o těchto pocitech budete mluvit co nejcitlivěji, měli byste počítat s tím, že váš partner bude reagovat svými vlastními silnými pocity. Koneckonců mu říkáte, že něco, co dělá, nebo něco v jeho vztahu s vámi ve vás vyvolává pocity žárlivosti. Je pochopitelné, že se může cítit defenzivně nebo rozrušeně.
Můžete očekávat, že se během tohoto vztahu vynoří některé obtížné pocity. Stejně jako se otevíráte a necháváte vyplout na povrch své vlastní pocity, pokuste se dát prostor i pocitům svého partnera. Nezapomeňte, že může potřebovat nějaký čas, aby to všechno strávil, a nemusí mít hned racionální nebo soucitnou reakci.
Dejte tomu čas
Vyjasnění vašich pocitů žárlivosti ve vztahu a reakce vašeho partnera na ně může trvat několik rozhovorů. Doufáme, že váš partner bude schopen vyslechnout vaše pocity a vyjádřit své vlastní.
Tyto rozhovory mohou také sloužit jako příležitost projít si „pravidla“ vašeho vztahu, abyste pocity žárlivosti udrželi na uzdě. Například každý čas od času trochu flirtuje, ale míra nebo druh flirtování, které různí partneři považují za přijatelné, se liší. Některým partnerům nevadí, když jejich partner mluví o svých bývalých nebo s nimi pokračuje v platonickém vztahu, ale jiným ne. Je třeba, abyste si s partnerem v těchto typech scénářů udělali co nejjasnější představu.
Zdroj: verywellmind.com