Historie make-upu: Proč se vlastně líčíme a jaké produkty používaly ženy v minulosti

Přidat na Seznam.cz

Když si stoupneme k zrcadlu a začneme se líčit, často ani nepřemýšlíme o tom, proč to děláme. Kde se ale vzaly ty vůbec první make-up produkty, jak se líčili lidé v minulosti a proč s tím vůbec začínali? Podívejte se, jaká je historie líčení.

Snažit se “být krásnější” k nám zkrátka patří, dokonce už od dob pravěku

Ženy se vždy snažily vylepšit svou krásu. Dokonce i v pravěku lidé nosili náhrdelníky nebo náramky vyrobené z věcí, jako jsou mušle, kosti nebo slonovina. Pravěcí lidé se malovali nebo tetovali, některá těla z doby železné, nalezená v konzervované rašelině, měla dokonce upravované nehty, což ukazuje, že vyšší třída v severní Evropě v té době dbala na jejich vzhled, uvádí web Local Histories. Dále na jih všechny starověké civilizace používaly kosmetiku. V Iráku se v roce 2000 před naším letopočtem běžně používaly parfémy. Stejně tak pigmentace pro oči a rty. Vyráběly se z různých minerálů a ukládaly se do skořápek. To vše dokazuje, že péče o sebe sama a touha po tom být přitažlivější k lidem zkrátka patří.

První make-up byl něco úplně jiného, než používáme dnes

Kosmetika byla nedílnou součástí egyptské hygieny a zdraví už 10 000 let před Kristem. Lidé v Egyptě používali vonné oleje a masti k čištění a zjemnění pokožky a maskování tělesného pachu. Oleje a krémy se používaly k ochraně před sluncem a suchým větrem. 4 000 let před naším letopočtem egyptské ženy na obličej aplikují galenit mesdemet (vyrobený z měděné a olověné rudy) a malachit (jasně zelená pasta z měděných minerálů), aby se zabarvily a zkrášlily. Používali také kohl (kombinace pálených mandlí, oxidované mědi, různobarevných měděných rud, olova, popela a okru) ke zdobení očí, uvádí web Cosmetics Info.

O dalších tisíc let později už si Číňané barví nehty, a roku 1 000 před Kristem Řekové bělí pleť křídou nebo olověným pudrem a vyrábějí hrubou rtěnku z okrových jílů protkaných červeným železem.

Proč jsme v make-upem vůbec začínali?

Jak uvádí web Britannica, zejména ženy se vždy snažily o to, aby byly hezčí. Ovšem počátky make-upu nejsou jen o kráse. Staří Egypťané nosili tmavé linky, které je chránily před sluncem, domorodé kmeny se i dodnes líčí proto, aby rozeznaly svou příslušnost, a nakonec zejména nábožensky založené kultury nosily make-up při náboženských rituálech.

zdroj: Cosmetics Info, Local Histories, Britannica