Nemáte energii a cítíte se unaveně i po probuzení? Možná děláte právě tyto chyby

Přidat na Seznam.cz

Pokud spíte osm hodin a stejně se cítíte po probuzení unavení, možná chybujete ve svých stravovacích návycích. Ano, slyšíte dobře. I nekvalitní způsob stravování, může ovlivnit kvalitu Vašeho spánku.

Energie člověka se každým dnem mění. Občas jste unaveni více a jindy zase překypujete energií. Ovšem pokud se cítíte unaveni permanentně, je něco špatně a měli by jste hledat příčinu.

Stres a shon v životě člověka udělá svoje a bývá také příčinou únavy, ovšem další příčiny mohou být ve stravovacích návycích.

Vaše strava postrádá důležité živiny

To, co jíte, ovlivňuje Vaši energetickou hladinu daleko více než si myslíte. Nejdůležitější živiny, které potřebuje lidský organismus jsou – sacharidy, bílkoviny a tuky. Tělo si tyto živiny štěpí a významnou část přeměňuje na energii. Pestrá a vyvážená strava zajistí, že se našemu tělu dostane vše, co potřebuje a získá energii potřebnou k životu. V opačném případě si škodíme a energie nám ubývá.

Přejídání a rychlé občerstvení

Všichni jistě víme, že rychlé občerstvení nepatří do zdravé výživy. Častá konzumace tohoto jídla, které obsahuje nadbytek soli, nezdravé tuky a příliš velké množství sacharidů, ovlivňuje nejenom naši váhu, kdy potom velmi rychle přibíráme, ale také nám rychle stoupá hladina cukru v krvi, což má za následek zvýšení energie, která pak ale stejně rychle klesá.

Nepravidelná strava

Někteří lidé nedodržují pravidelnou stravu, což opět vede nejen k riziku přibírání na váze, ale také k úbytku energie. V dnešní uspěchané době nemá každý možnost jíst úplně pravidelně, ale lidé dost často vynechávají například snídani nebo oběd. A večer si dopřejí. Naše tělo potřebuje pravidelný příjem živin a to zejména ráno v podobě snídaně, která je základem pro úspěšný start celého dne. Aby naše tělo přes den mohlo fungovat, potřebuje získat energii ze stravy. Pokud svému tělu nedopřejeme snídani, může se stát, že už odpoledne budete postrádat energii a přijdete domů vyčerpaní. Když se naopak přejíte večer, nejenže si zaděláte na to, že Vám bude těžko a díky zpomalenému metabolismu, který večer pracuje pomaleji, budete přibírat, ale zároveň už ráno po probuzení nebudete mít energii. Tělo bude vyčerpané celovečerním zpracováním potravy, které mu v noci trvá déle než přes den.

Zapomínáte na pitný režim

Pokud Vaše tělo trpí nedostatkem tekutin, brzy pocítíte únavu, ospalost, bolest hlavy a celkový pokles výkonnosti. Opět bychom to mohli spojit i s dalším výčtem negativních dopadů na naše tělo, jako je například rychlá tvorba vrásek, zácpa, zvyšování tělesné hmotnosti a například taky zápach z úst. Příjem tekutin je velmi důležitý pro správné fungování našeho těla, ale i psychickou pohodu. Při nízkém příjmu vody se budete cítit unaveni nejen fyzicky, ale i psychicky.

Ostatní faktory únavy

Mezi další faktory, které ovlivňují Vaši energii patří dozajista i stres. S tím se v dnešní době potýká většina lidí a může za to dnešní uspěchaná doba. Samozřejmě spousta různých životních situací může ovlivnit, jak se zrovna cítíte energeticky. Nadměrný výdej energie při fyzicky namáhavé práci je také jasný, ale většinou není příčinou dlouhodobé únavy. Další důvod vyčerpání může být naopak z nedostatku pohybu. Ač se to nezdá, když většinu času někdo prosedí na gauči, má daleko méně energie, než někdo, kdo jde alespoň na hodinu ven na čerstvý vzduch. Důležité je si uvědomit, že zdraví máme pouze jedno a je důležité o něj pečovat.