Zajímavosti o fících: Fík byl první plodina pěstovaná člověkem. Existuje 700 druhů tohoto ovoce
Víte, že fíky jsou první cíleně pěstovanou surovinou na světě? Na jaké nemoci vám mohou pomoci? Jak vypadá květ fíkovníku a proč ho nikdy nevidíme? Přečte si zajímavá fakta o této lahodné pochoutce.
Fikovník se opakovaně objevuje v Bibli. Adam a Eva si fíkovými listy schovávali svá pohlaví, čímž se dostal fíkový list do obecného povědomí lidí. To vedlo teology k myšlence, že jablko poznání možná nebylo jablko, ale fík. Fíkovník má symbolickou roli kromě křesťanství i ve všech ostatních náboženstvích a představuje plodnost, mír a prosperitu.
Fík byl první plodina pěstovaná člověkem. Podle archeologických nálezů z raného neolitu v oblasti Jericha se zde nacházely fíky bez semen, které byly vypěstovány člověkem, určené k obživě z doby před 11 200 lety. Jedná se o první známý důkaz o zemědělství, o 1000 let dříve než obilí nebo luštěniny.
Fíky zná celý svět
Fíkovníky byly hojně pěstovány ve starověkém Egyptě, Řecku nebo Římě. Hrály pro lidi takovou roli, že se několikrát objevily i na nástěnných freskách, v knihách nebo jako obětiny v hrobkách (ve starověkém Egyptě). Důležité byly i při sportu. Starověcí olympionici konzumovali fíky jako součást své stravy během tréninku. Později si za své sportovní výkony vysloužili talíře s tímto ovocem.
Fíky do Evropy dostaly Maurové ze severní Afriky spolu s pomeranči a mandlemi v roce 711 před naším letopočtem. Do Ameriky se naopak dostali se španělskými misionáři v roce 1769, největšími vývozci jsou dnes Texas a Kalifornie.
700 druhů fíků
Po světě existuje 700 druhů fíkovníky. Stromy mohou vyrůst až do výšky 15 metrů a rostou asi 100 let, ačkoliv je spousta exemplářů stromu daleko staršího data.
Fíkovník škrtič je parazitickou skupinou fíkovníků, která se živí na ostatních stromech. Opice roznášejí jejich plody ve výtrusech, které pak ulpí na stromech, odkud pak rostou a kradou původnímu stromu vláhu a sluneční světlo.
Kdy kvete fíkovník?
To je chyták, běžně je neuvidíte okem nikdy. Ukrývají se totiž v dužině plodů. Z květu se postupem času stane fík. Proto se fík nemůže řadit mezi ovoce, protože se jedná o obrácený květ neboli sykonium.
Fíkovník je v rozmnožování závislý na vosičce fíkovnici, která vleze do květu a roznese tak pyl ze samčích pohlavních orgánů do samičích, sama tam poté naklade vajíčka.
Jak vám mohou pomoci fíky ke zdraví?
Tlumí chuť na sladké, ale obsahují hodně cukru, nejvíce v sušené podobě. Jsou šetrným přírodním projímadlem, pomáhají zvyšovat krevní tlak a zhušťovat kosti, čímž pomáhají také proti osteoporóze. To vše díky velkému obsahu probiotik, vápníku, draslíku, železa, fluoru, hořčíku, zinku a mnoha vitamínům.
Pokud si chcete dát čerstvé, tak pamatujte na jejich krátkou trvanlivost. Při pokojové teplotě vydrží pouze dva až tři dny. Pokud chcete, aby vám fíky vydržely déle, měli byste je umístit do lednice nebo do chladné místnosti. Můžete tuto pochoutku ochutnat i v jiných podobách: sušené, mražené, konzervované nebo jako marmeládu.
Pokud byste si chtěli vypěstovat vlastní fíky, půjde o náročný proces, protože fíkovníky vyžaduje teplé a suché prostředí. Zimu přímo nesnáší, takže byste je na zimu museli ze zahrady schovávat do sklepa nebo zasypat hnojem pro udržení tepla.
Zdroj: Zahrada-centrum, MSN, Ochutnej ořech, iReceptář