Děti mě otravují, tak jim dám telefon, ať mám klid. Co může způsobit časté používání displejů u dětí

Přidat na Seznam.cz

Chytré mobily, tablety, počítače, notebooky… aspoň jeden zástupce se v každé domácnosti určitě najde. Celý svět se přesouvá na internet, a to platí i pro ten dětský. Koukání do monitoru dětskému mozku opravdu škodí. Pojďme se podívat na nejnovější poznatky z výzkumu.

Dnešní doba je taková, že nechat běhat dítě venku samotné nebo s kamarády, už nejde. Pokud tedy nemáte oplocenou zahradu. Co ale mají dělat děti v paneláku? Doby, kdy po sídlišti běhaly skupinky dětí, už jsou dávno pryč. Děti tráví čas doma, kde zase jsou unavení rodiče bez nálady. Jako řešení se nabízí elektronika plná her a pohádek. Diskuzní fóra maminek se plní dotazy, kdy koupit dítěti první tablet nebo telefon. Ale je to v pořádku?

Podle výzkumu děti které tráví u mobilu nebo tabletu více jak 7 hodin denně, budou mít závažné problémy. Jde o změněnou strukturu mozku, zhoršené kognitivní funkce nebo zmenšené IQ. Určitě nic, co byste chtěli pro své dítě. Říkáte si, že to se vás netýká, protože vaše dítě nekouká na pohádky 7 hodin v kuse? Třeba jen 2 hodiny? I po 2 hodinách je prokázána zhoršená paměť a verbální schopnosti.

Neurolog Martin Jan Stránský tvrdí, že: ,,Slovník dnešních dětí se skutečně zmenšuje až tak, že nejsou schopné vnímat, co čtou, protože mozek vstřebává informace a interpretuje je tím způsobem, kterým je dostává. Takže pokud děti a lidé čtou jen krátké věty textových zpráv, začnou samozřejmě přemýšlet také tímto způsobem. To je také jeden z důvodů, proč se lidé, kteří jsou velmi aktivní na mobilních telefonech a sociálních sítích, neumí ani pořádně vyjádřit. A s tím je spojené i to, že neumí ani řešit problémy.“

Vědci také vyvrátili informaci, že koukání na tablet má negativní vliv na dětský spánek.

Do 2 let ani vteřina

Američtí vědci se shodují, že dítě do 2 let věku nemá před tabletem co dělat. Často se stává, že roční dítě leží v lehátku před televizí a sleduje kreslené postavičky. Problém také může nastat, když takhle malé dítě má starší sourozence, kteří v televizi zrovna sledují svůj oblíbený kreslený seriál.

Od 2 do 5 let jen hodina

Vědci zjistili, že takto staré děti by neměly trávit před displeji více jak hodinu denně. Určitě bychom neměli pouštět pohádku k jídlu ani k usínání. Chytrý telefon, vlastní čtvrtina dětí do 6 let i přesto, že rodiče považují za ideální dát telefon až k 11. narozeninám.

Od 6 let a teenageři

Výzkum z roku 2017, který probíhal v Německu, došel k závěru, že má více jak polovina dětí v tomto věku chytrý telefon. V teenagerském věku může dojít i k závislosti, kdy dítě bude neustále kontrolovat telefon a mít nutkavou touhu odpovídat na zprávy okamžitě.

Teenagera těžko uhlídáte a se zakazováním mobilu se vám leda vysměje. Problém může nastat, když bude na mobilu více jak pět hodin denně. Může pak propadat depresivním poruchám a tloustnutí.

A co vy, půjčujete dětem mobily? My občas ano, přece jenom, někdy je půlhodinka klidu k nezaplacení. Třeba u doktora v čekárně nebo když jsme vyřízené z práce a potřebujeme aspoň na chvilku zrelaxovat.

Zdroje: idnes, maminka, výzkum