Nemůžete otěhotnět? Možná za to může syndrom PCOS

Přidat na Seznam.cz

Toužíte po miminku a už delší dobu se nedaří? Problémů a příčin může být mnoho, jak na straně vaší, tak i partnera. Samozřejmě musíte podstoupit podrobné lékařské vyšetření. Ne všechno lze odhalit jen pomocí základní preventivní prohlídky a je tedy potřeba udělat podrobnější testy.

Jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti je syndrom polycystických ovarií (PCOS)-  hormonální porucha žen. Klinický obraz je různorodý. První obtíže se obvykle objevují již během puberty, i když u většiny žen se typické příznaky rozvinou až později. Důležitá je včasná diagnostika a léčba, aby se předešlo pozdním následkům.

Příčiny syndromu polycystických ovarií (PCOS) dosud nejsou zcela objasněny. Zdá se, že se jedná o kombinaci dědičných faktorů (genetická predispozice) a vlivů životního prostředí (např. nedostatek pohybu, nadváha), jak uvádí zdravotnický informační portál.

Projevy

Nemoc se zpravidla projevuje zvýšenou tvorbou akné, nadváhou, nepravidelnou menstruací a růstem ochlupení, jež se objevuje na místech, která jsou v tomto ohledu typická pro opačné pohlaví. Nemoci se také přezdívá: „tichý zloděj ženství“. V různých formách postihuje 6 až 20 % žen. Tělo v jejich případě produkuje nadměrné množství mužských hormonů, především testosteronu, což má za důsledek absenci menstruace a v konečném stádiu i neplodnost.

Pacientky se rovněž velmi často potýkají s nevysvětlitelným přibýváním na váze, častými potraty, pocity nadýmání, bolestmi pánve a potížemi se spánkem. Hormonální nerovnováha má vliv nejen na fyzický stav, ale také na lidskou psychiku. K potížím s menstruačním cyklem se pak proto přidávají ještě úzkosti, deprese, potíže se vztahy a sociální fobie. Destruktivní vliv na psychiku mají i samotné fyzické příznaky. Pacientka si kvůli nim obvykle nepřipadá žensky a její sebevědomí velmi trpí.

Léčba

Na toto onemocnění momentálně bohužel neexistuje žádná léčba. Pokud si žena nepřeje otěhotnět, lékaři zpravidla předepisují hormonální antikoncepci, která navodí takzvaný menstruační pseudocyklus a potlačí fyzické příznaky způsobené zvýšenou tvorbou mužských pohlavních hormonů. Problém ale zcela neřeší, protože po opětovném vysazení pilulek se příznaky vracejí.

Těhotenství

V případě, že se žena snaží otěhotnět, jsou její šance bohužel téměř nulové. Ve většině případů tak musí lékař předepsat velmi silnou hormonální léčbu. Její účinnost však zaručit nemůže. Proto je dobré, pokud zaznamenáte nějaký se symptomů, kontaktovat vašeho gynekologa a nechat se podrobně vyšetřit.

PCOS je totiž jeden z nejčastějších problémů, které se řeší v centrech asistované reprodukce, takže otěhotnět lze, ale za pomoci odborníků a léčby. V současnosti vznikla i studie, která se zabývá vlivem PCOS na problémy v těhotenství.

Zdroj: nzip.cz, focusonreproduction.com, labtestonline.cz