Negování: Oblíbená technika flirtování, která je založena na emocionální manipulaci

Přidat na Seznam.cz

„Na svůj věk vypadáš dobře.“ „Vypadáš mnohem lépe než na fotkách na Instagramu.“ Podobné komentáře mohou vypadat jako drzé či hravé škádlení, ale odborníci tvrdí, že tento způsob flirtování není tak neškodný, jak se zdá. Říká se mu negování (anglicky „negging“), jak píše web USA Today.

Podle Ali Jacksonové, koučky pro randění a vztahy, jde o virální seznamovací strategii, kdy vás někdo „záměrně uráží a podkopává jako formu flirtu“.

V poslední době si negování získalo pozornost na TikToku, kde se většinou ženy dělí o své hororové příběhy ze seznamky Tinder s muži, kteří jim tyto matoucí návrhy dělají. Hashtag #negging má v současné době na platformě přes 2,9 milionu zobrazení.

„Je to forma emocionální manipulace maskovaná jako kompliment nebo ‚konstruktivní‘ kritika,“ říká Ernesto Lira de la Rosa, licencovaný klinický psycholog. „Má vás to nechat na pochybách, zda jste byli uraženi nebo pochváleni, a odzbrojuje to osobu, která má být svedena.“ 

Co je to negování? 

Negovat mohou muži i ženy. Negování může zahrnovat poskytování nepřímých komplimentů  („Jsi vlastně chytrá“) nebo srovnávání partnera s ostatními („Nejsi jako ostatní dívky“). Mohou dokonce rozdávat urážky pod rouškou „konstruktivní kritiky“ („Vypadala bys mnohem lépe, kdybys zhubla pět kilo“).
Celkově je cílem podlomit sebedůvěru milostného zájmu, aby byl závislý na souhlasu manipulátora.

„Dětem vštěpujeme, že když se vám někdo líbí, tak ho máte škádlit.“ říká Jackson. „A to je zrádné, protože nás to nutí akceptovat špatné chování, a myslet si, že je to dobrá věc.“
Navzdory všeobecnému přesvědčení však podle Jacksona negování obvykle není úmyslně zákeřné. Často pramení z nejistoty. „Většina lidí to dělá spíše podvědomě,“ říká.

Neblahé následky negování

Bez ohledu na záměr může negace poškodit sebevědomí a vést k dlouhodobým psychickým problémům, jako je úzkost, tělesná dysmorfie a dokonce deprese.
„Může se to na vás opravdu podepsat, protože pokud se již cítíte poněkud nejistě, pak tento druh komentářů ještě podporuje myšlenku, že s vámi není něco v pořádku.“ říká Lira de la Rosa. „To způsobuje, že se lidé považují za méněcenné, necítí se dobře a neužívají si věci, které by je jinak bavily.“

Podle Jacksona by nikdo neměl tolerovat jakoukoli formu povýšenosti nebo znevažování, která v něm vyvolává pocit nedůstojnosti, protože „flirtování by mělo být zcela pozitivním zážitkem“.
„Nemusíte do situace vnášet nic negativního, abyste mohli flirtovat.“ dodává Jackson. „Nic nemusí být špatné, aby to bylo dobré. Takže když flirtujete, můžete jen vyslovit kompliment nebo říct: „Je to tak roztomilé, když děláš XYZ“, aniž byste tím shazovali něco dalšího.“

A co vy? Setkali jste se někdy s negováním? Podělte se s námi o svoji zkušenost v komentářích!

Zdroj: USA Today