Které jsou ty nejekologičtější země světa a co dělají správně?

Přidat na Seznam.cz

Které země světa jsou nejšetrnější k životnímu prostředí? Ačkoli se může zdát, že odpověď na tuto otázku by měla být poměrně jednoduchá, ve skutečnosti je situace poněkud odlišná a státy na celém světě reagují na výzvy spojené se změnou klimatu, poškozováním životního prostředí a udržitelností různými způsoby. Odpověď se pokusili najít na serveru Newsweek. A my? My bychom se mohly vydat na cestu na vlastní pěst. Tyto země jsou pro nás jako stvořené.

Podle Lisy Benton-Shortové, profesorky geografie na Univerzitě George Washingtona, může být obtížné kategoricky seřadit země podle jejich ekologičnosti a udržitelnosti, mimo jiné proto, že existuje mnoho komplexních ukazatelů, které lze měřit, včetně úsilí v boji proti změně klimatu, obnovitelných zdrojů energie, množství zelených ploch, kvality ovzduší, kvality vody, dostupnosti bydlení, nerovností, úrovně vzdělání, míry chudoby a pracovních práv.

„Udržitelnost je samozřejmě víc než jen jízda v elektromobilech a ochrana lesů – je širší a komplexnější,“ řekla Benton-Shortová časopisu Newsweek. „Například Cíle udržitelného rozvoje OSN mají 17 cílů a celkem 169 úkolů, jak se dostat k udržitelnější budoucnosti.“

Podle Benton-Shortové jakýkoli žebříček nejekologičtějších a nejudržitelnějších zemí světa často závisí na tom, jaké ukazatele nebo měřítka používáte a jak je vážíte.

Na předních místech většiny těchto žebříčků, které sestavují akademická centra, think-tanky a další instituce, se obvykle umísťují evropské země, jako je Dánsko, Švédsko, Německo, Norsko, Lucembursko, Finsko a Rakousko.

„Jako sociální demokracie jsou tyto země v mnoha otázkách udržitelnosti, včetně změny klimatu, využívání obnovitelných zdrojů energie, dostupného bydlení, všeobecné zdravotní péče atd., mnohem progresivnější než USA. Mají tendenci si každý rok měnit místa, ale jen zřídkakdy vypadnou z čela. Je zajímavé, že Spojené státy se v žebříčcích 25 nejlepších zemí objevují jen velmi málo,“ uvedl Benton-Short. „To o mnohém vypovídá.“

Paul Steinberg, profesor politologie a environmentální politiky na Harvey Mudd College, řekl časopisu Newsweek, že je důležité si uvědomit, že žádná země není lídrem, pokud jde o všechny otázky životního prostředí a udržitelnosti.

Dokonce i země, které jsou obecně považovány za země, které si v mnoha ohledech vedou dobře, mají stále co zlepšovat. Například Kostarika, která je často dávána za příklad země obzvláště šetrné k životnímu prostředí, není v žádném případě lídrem, pokud jde o kvalitu ovzduší ve městech, řekl Steinberg. Norsko, další země, která je obecně považována za relativně ekologickou, přitom stále vyváží velké množství ropy.

Země, které v těchto oblastech vedou:

Kostarika

– ochrana biologické rozmanitosti, zachování přírody, obnovitelné zdroje energie

Kostariku lze podle Steinberga rozhodně považovat za jednu z nejekologičtějších zemí světa, zejména pokud jde o problematiku chráněných území, jako jsou národní parky.

„To, co Kostariku odlišuje od ostatních zemí jako lídra v oblasti životního prostředí, není jen rozsah parků, ale i výslovný důraz na ochranu biologické rozmanitosti,“ řekl.

„Kostaričané také udělali velký pokrok v začleňování ochrany přírody do národní kultury. Ticos (jak se sami nazývají) jsou na své biologické dědictví velmi hrdí. Žádná země neudělala v oblasti ochrany biologické rozmanitosti více než Kostarika. Byly to těžce vydobyté úspěchy, které vyžadovaly protesty veřejnosti, politickou obratnost a spoustu inovací.“

Benton-Shortová řekl: „Kostarika odvedla fantastickou práci v oblasti ochrany a obnovy lesů. Někde mezi 90-98 procenty energie v Kostarice je energie z obnovitelných zdrojů. Je to také země, kde je úroveň vzdělání velmi vysoká, pomohla být průkopníkem myšlenky ekoturismu.“

Dánsko

– biodiverzita, kvalita ovzduší, snižování emisí skleníkových plynů, obnovitelné zdroje energie.

„Dánsko získává vysoké hodnocení v kategoriích „biologická rozmanitost a stanoviště“ a „kvalita ovzduší“. Patří také mezi země s nejprogresivnějším snižováním emisí skleníkových plynů. V mnoha žebříčcích se obvykle umisťuje na předních místech,“ uvedla Benton-Shortová.

Steinberg řekl: „Dánsko je v podstatě světovou jedničkou, pokud jde o rozvoj větrné energie. Součástí jejich úspěchu bylo vytvoření inovativních způsobů, jak vyjednávat s dotčenými komunitami rozhodnutí o využití půdy.“

Singapur

– Znovuvyužití vody

Podle společnosti Benton-Short je Singapur v mnoha ohledech inovativní, zejména pokud jde o jeho progresivní systém opětovného využívání vody.

„Ve skutečnosti recykluje 40 % odpadních vod, což zahrnuje vše, co končí v kanalizaci. Ano, Singapur mění svou odpadní/záchodovou vodu na čistou vodu, z níž se část používá zpět do systému pitné vody,“ uvedla.

Kuba

– Udržitelné zemědělství

„Kuba je v podstatě již desítky let lídrem v oblasti udržitelného zemědělství. Kubánci již dlouho inovují vědu a praxi v oblasti udržitelného zemědělství – používají méně hnojiv, méně pesticidů a tak dále,“ řekla Steinbergová.

Mexiko

– Komunitní lesnictví

„Mnoho zemí se zajímá o prosazování lesnických postupů, které skutečně zajišťují, že z nich mají prospěch místní komunity. A Mexiko v tomto ohledu pokročilo dál než téměř kterákoli jiná země na světě. Mají tedy mnoho případů místních komunit, které skutečně řídí své lesnické operace a rozhodují o tom, jak budou rozděleny výnosy,“ řekl Steinberg.

Bolívie a Kolumbie

– správa půdy domorodými obyvateli

„Země jako Kolumbie a Bolívie předaly správu velmi rozsáhlých částí lesů původním obyvatelům. Předaly domorodým skupinám skutečná práva na užívání půdy, což je od dob koloniálních záborů téměř bezprecedentní,“ řekl Steinberg.

Evropská unie

– regulace elektronického odpadu

EU má jedny z nejpřísnějších pravidel pro elektronický odpad na světě, včetně předpisů, které ukládají výrobci povinnost přispívat k řádné likvidaci zařízení.

Poznámka ke Spojeným státům

Ačkoli jsou Spojené státy největším emitentem skleníkových plynů na světě a jejich podpora klimatické politiky je nerovnoměrná, podle Steinberga by se některé jejich úspěchy v oblasti životního prostředí neměly podceňovat.

„Spojené státy jsou nepochybně inovátorem v oblasti politiky životního prostředí obecně a nadále zaujímají vedoucí postavení v oblasti ochrany půdy, poskytování informací o životním prostředí veřejnosti a v mnoha dalších oblastech,“ uvedl.

„Americké národní parky nemají konkurenci. Spojené státy vedly svět v zákazu olovnatého benzínu a látek poškozujících ozónovou vrstvu, vynalezly posuzování vlivů na životní prostředí a zavedly první systémy omezování emisí a obchodování s nimi na světě, ale v jiných oblastech odvádějí špatnou práci. Zaostává v klimatické a energetické politice i v plánování ochrany životního prostředí na horním stupni.“

Švédsko

– Obnovitelná energie, zelená ocel

Švédsko má rozsáhlé vodní elektrárny, hodlá vybudovat největší větrnou farmu na světě na moři a mimo jiné vede úsilí o rozvoj zelené oceli, řekl týdeníku Newsweek Robert Orttung, ředitel výzkumu pro iniciativy udržitelnosti na Úřadu pro udržitelnost Univerzity George Washingtona.

Norsko

– Zelená lodní doprava

„Přístavy v Bergenu a v celém fjordu vyvíjejí metriky pro analýzu toho, jak jsou výletní lodě ekologické, a vymýšlejí způsoby, jak je motivovat, aby do svých přístavů přilákaly ekologičtější lodě,“ řekl Orttung.

Pokud vás tato tematika zajímá, pak neváhejte. Léto je ideální čas pro single cestování. A odvážným ekoložkám čas přeje!

Zdroj: Newsweek.com