Hračka roku: Tyto panenky s Downovým syndromem učí děti být empatické

Přidat na Seznam.cz

Respektovaná španělská továrna na hračky vytvořila produkty, které potěšily rodiče po celé Evropě. Panenky s Downovým syndromem pomáhají učit batolata být empatické a porozumět potřebám ostatních lidí.

Městečko Onil ve Španělsku se může pochlubit dlouhou, přes 100 let starou tradicí výroby hraček. Právě zde poblíž Valencie na jihu země stále funguje jedna z nejstarších továren na hračky ve Španělsku.

Tradice výroby hraček pokračuje s úspěchem – výrobky Doll Factory Europe se převážně vyvážejí a lze je najít v obchodech na několika kontinentech. Je ve světě panenek možné nabídnout něco, co přesahuje klišé hraček? Ukázalo se, že je. První panenky zobrazující děti s Downovým syndromem byly vytvořeny v Onilu. Myšlenka byla přijata velmi srdečně a pokračovalo se v ní. V roce 2020 představila španělská společnost Miniland sbírku panenek zobrazujících děti s Downovým syndromem. Tyto výrobky získaly ve Španělsku titul „Hračky roku“ a mnoho ocenění po celém světě.

Oceněná kolekce panenek Miniland zahrnuje čtyři hračky. Dva chlapce a dvě dívky, s různými barvami kůže. Panenky byly vytvořeny pro všechny děti, nejen pro děti s Downovým syndromem. Řemeslný přístup k výrobě oslovil celý svět – v loňském roce byly podobné výrobky uvedeny na trh v Austrálii a na Novém Zélandu řetězcem supermarketů Kmart.

„Někdy je snadné přehlédnout, že hraní s panenkami je pro děti velmi poučným a obohacujícím zážitkem,“ řekla Guardian Victoria Orruno, marketingová ředitelka společnosti Miniland. Povědomí o znalostech asimilovaných dětmi a lekce otevřenosti a porozumění plynoucí ze hry vyústily ve skutečnost, že v posledních letech se na trhu objevuje stále více hraček představujících děti různých ras, pohlaví a dětí se zdravotním postižením.

O panenkách napsala mimo jiné Kelle Hampton, americká bloggerka, matka dítěte s Downovým syndromem. Hampton kritizovala ostatní panenky na trhu, jejichž ztvárnění nemělo nic společného s výrazem v obličeji její dcery Nelly. Díky panence ze Španělska její dítě „mohlo cítit, že lidé s Downovým syndromem jsou krásní, talentovaní a milovaní,“ napsala Kelle Hampton na svém blogu.