Jak obohatit život miminka? Objevte pár tipů

Přidat na Seznam.cz

Jak zabavit malé dítě, když dlouhým procházkám nepřeje počasí a návštěvám zase nepřeje koronavirus? Hrajte si s ním i na „obyčejných místech“ – ať už doma nebo v autě.

Když víte, jak na to, nuda nehrozí a ještě se naučí nové věci. Čím menší miminka jsou, tím jednodušší hry jim stačí. Čtěte tipy na hry nebo zábavné aktivity, včetně takových, které třeba usnadní oblékání.

Parfumerie à la co dům dal
Máte doma miminko kolem tří měsíců? Nechejte ho čichat k voňavým přírodním věcem, které máte doma: květiny, citrusy, jablíčko, vanilkový cukr, čokoláda… Zlepšíte mu čich a navíc ho objevování nových vůní zabaví. Jenom pozor, ať se nepřesytí.

V rytmu rumby
Pořiďte rumba koule, chrastítka nebo zvukové hračky. Malinkým dětem stačí, když jim zachrastíte blízko hlavičky a ony budou zdroj zvuku sledovat. Posílí tím svůj zrak i sluch.

Větší děti už mohou hrát s vámi. Uspořádejte spolu malý koncert, zpívejte, tančete. Vysvětlujte mu rozdíl mezi zvuky, povídejte si s ním o tom, co děláte. Sice vám třeba ještě úplně neporozumí, ale budete ho navádět svým hlasem.

smiling toddler holding red balloon
Foto: Alyssa Stevenson / Unsplash.com

Pro jednodušší oblékání
Obléct miminko je poměrně složitá věc. Neustále sebou hází, vyžaduje několik vrstev a ještě musíte dát pozor, jestli mu do rukávu nestrkáte nohu. Určitě proto uvítáte tip, jak miminko uklidnit, abyste se na to mohli soustředit.

Pověste nad místo, kde miminko oblékáte, pavoukový sušák s kolíčky, na který se normálně věší ponožky. Akorát do něj zavěste hračky. Pravidelně je měňte, sem tam připněte něco neobvyklého, co znovu zaujme. Miminko bude hračkami zaujaté a snáz ho obléknete.

Aby v autě nebyla nuda
Hry pro malé děti nemusí být jenom akční a vtipné. Když už si dítě zvládne samo strčit do pusy jídlo, tak ho snadno zabavíte i obyčejným jezením. A toho využijte třeba při cestě autem. Připravte mu několik krabiček se svačinkou: dětskými křupkami, nakrájeným ovocem a tak dále. Postupně mu je podávejte. A samozřejmě pamatujte, že všeho s mírou, abyste dítě nepřekrmovali.

Boření povoleno
Dítě kolem jednoho roku si oblíbí boření věcí. Zahrajte si tedy s dítětem na bořiče –⁠ ne mýtů, ale komínů, zdí a čehokoliv, co nemá pevné základy. Nechejte ho shazovat pro radost dětské kostky a podobné hračky a na chvilku se smiřte s tím, že bude doma rachot.

Důležitá je i druhá část hry, protože aby něco spadlo, tak se to musí postavit: dítě si při stavění rozvíjí jemnou motoriku.

Zábava s bublifukem
Bublifuky nejsou jenom pro malé školačky, ale i pro dospělé a pro miminka.

Zatím foukejte vy. Malinké dítě může bubliny klidně jenom pozorovat, procvičí si tím pozornost. Pokud už to zvládá, povzbuzujte dítě, aby bubliny chytalo a praskalo. Tím procvičíte spolupráci očí a rukou.