Zvídavé ručičky a neštěstí je na světě: Co dělat, když se dítě popálí?

Přidat na Seznam.cz

Nikomu z rodičů tuto situaci nemusíme dlouze vysvětlovat, protože pokud máte doma děti, moc dobře víte, že mnohdy stačí pouze vteřiny a neštěstí je na světě. Jedním z těch nejbolestivějších a opravdu nepříjemných jsou jednoznačně popáleniny! Průměrně 1 % obyvatelstva je ročně léčeno pro popáleniny, 40 % pak připadá na dětské úrazy. Proto je dobré vědět, jak jednat v prvních chvílích po zranění. Správná a okamžitá pomoc hraje klíčovou roli v procesu hojení a minimalizování dlouhodobých následků.

Opaření, spálení či kontakt s ohněm

Děti jsou jednoduše zvídavé, plné energie, rádi zkouší a objevují nové věci, což je ovšem vede k situacím, při kterých se mohou celkem snadno popálit. Mezi ty nejčastější patří kontakt s horkými tekutinami, jako je vařící voda či horký nápoj a dotyk kuchyňského sporáku. Další strašáci, kteří mnohdy nekončí dobře, jsou ohniště a domácí spotřebiče jako žehlička, vysoušeč vlasů nebo rozpálené hrnce a pánve.

Pokud k nehodě dojde a jedná se o popáleniny menšího rozsahu, zvládnete je ošetřit doma. Vždy začněte popálené místo chladit mírným proudem tekoucí studené vody nebo obklady. Chlaďte alespoň 20 minut. Teplota vody by měla být do 10 stupňů Celsia. Nepoužívejte tedy led ani jiné mražené obklady. Ránu chlaďte, dokud dítě neucítí úlevu, může to trvat několik desítek minut. Vyhněte se celoplošnému koupání ve studené vodě, chlaďte pouze zasažené místo.

Šperky a oblečení pryč

Z okolí popáleniny okamžitě sundejte všechny šperky, náramky, hodiny apod. Místo může totiž začít otékat a sundat je později by bylo komplikované. Dolů dejte také zasažené oblečení, jestliže není k ráně přilepené. Pokud je ovšem zasaženo více jak 5 % kůže, okamžitě navštivte pohotovost nebo zavolejte záchrannou službu. 1 % popálenin u dítěte odpovídá zhruba jedné dlani s nataženými prsty. V případě menších dětí je u popálenin návštěva lékaře doporučována vždy. Batolata mají velmi slabou kůži a zranění můžou být mnohem vážnější než u starších dětí.

Čemu se vyhnout

V případě popálenin nikdy na ránu nemažte žádné oleje či tuky. Právě tuk totiž udržuje teplo a ránu tak nebude možné dostatečně zchladit, což je u popálenin zásadní. Pro co nejrychlejší a nejméně bolestivé hojení je důležité ránu udržovat vlhkou. „Po zchlazení můžete ránu namazat tence Bionect krémem a překrýt sterilním obvazem. Pokud je místo větší anebo se tvoří puchýřky, použijte Bionect Control Spray a potom překryjte sterilním obvazem. Ošetření opakujte 2x denně,“ popisuje farmaceutka Marie Bartošová. Sprej stačí jednoduše nastříkat na ránu na které se vytvoří ochranná bariéra proti infekci. Tento film na popálenině bude udržovat ránu vlhkou, což podporuje a urychluje proces hojení.

Co s puchýři?

Popálení se hojí většinou dva až tři týdny, chce to čas a trpělivost. Po menších popáleninách viditelná jizva většinou nezůstává, je ale potřebné se o zranění starat. Nepropichujte puchýře, nestrhávejte stroupky a popáleninu dostatečně mažte hojivými krémy. Ránu sledujte, a pokud se zranění bude špatně hojit, určitě vezměte dítě k lékaři.

Jak zranění předcházet

Je velmi těžké uhlídat každý pohyb dětí. I proto zkuste předem eliminovat všechny možné nebezpečí. Předměty s horkou vodou dávejte daleko od kraje, aby dítě na hrnek či misku nedosáhlo. Na sporáku se snažte vařit především na zadních plotýnkách a veškeré úchytky pánve a hrnců nasměřujte na opačnou stranu, aby na ně dítě nemohlo dosáhnout. Pokud na to budete myslet, věřte, že pár špatným situacím určitě zamezíte!