Chce se vám po kávě spát? Nejspíš za to mohou tyto 3 věci!

Přidat na Seznam.cz

Pokud od nějakého nápoje očekáváte, že vás povzbudí, je to s největší pravděpodobností káva. Tento hořký nápoj je silným zdrojem kofeinu, látky, která přirozeně stimuluje nervový systém. Pokud se vám ale po kávě chce naopak spát, děláte tyto tři chyby.

1. Přidáváte do kávy cukr

Šálek černé kávy obsahuje zhruba 2 kalorie a neobsahuje žádné tuky, sacharidy ani bílkoviny. Ačkoli káva přirozeně neobsahuje cukr, mnoho lidí si do ní rádo přidává různá sladidla, aby odbouralo její hořkost. Obsah cukru v těchto sladidlech se ale rychle sčítá a může přispívat k vedlejším účinkům pití kávy, mezi které patří právě ospalost. A vy pak marně přemýšlíte, jak je možné, že jste po kávě unavení ještě více.

2. Káva uvolňuje aminokyselinu adenosin

Povzbuzující účinky kávy jsou z velké části způsobeny tím, jak se váže na receptory adenosinu. Adenosin je však aminokyselina, která je nezbytná pro spánek. Většina lidí má po vypití kávy s kofeinem zpočátku tendenci k rychlému přílivu energie, ale pokud si všimnou, že se po vypití kávy cítí unavení téměř ihned, pravděpodobně dochází k uvolňování adenosinu v mozku. Tento proces sami nedokážeme ovlivnit, proto pokud jste po kávě často více vyčerpaní, vyměňte kávu raději za zelený čaj.

3. Pijete kávu na prázdný žaludek

Pokud vynecháváte snídani, pak nejspíš pijete kávu na lačný žaludek. Podle studie pití kávy na lačný žaludek výrazně zhoršuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Konzumace jídla, například snídaně, může před pitím kávy zabránit nízké hladině cukru v krvi, která je spojena s příznaky, jako je únava nebo závratě.

Jak se ujistit, že vás káva povzbudí?

Kromě chuti je příslib zvýšení hladiny energie hnacím motorem mnoha ranních kávových rituálů. Pokud se setkáváte s opačným efektem, pocitem únavy po vypití kávy, zkuste přijmout následující změny, aby vás ranní šálek kávy spíše povzbudil než uspal.

1. Dejte si černou kávu

Pomáhá pití černé kávy zabránit odpolednímu útlumu, když kofein začne vyprchávat? Potenciálně ano. Nesouvisí to ani tak s obsahem kofeinu v kávě, jako spíše s obsahem cukru, který se do ní přidává. Proto pijte kávu tak, jak ji příroda stvořila, jednoduše černou.

2. Vynechejte cukr

Kávu pijte buď úplně neslazenou, nebo používejte sladidla s nižším glykemickým indexem, jako je například stévie či kokosový cukr. Může vám to výrazně pomoci snížit nebo zabránit nárustu a poklesu cukru v krvi během dne.

3. Pijte kávu s jídlem

Pití kávy nalačno může zhoršit kontrolu hladiny cukru v krvi, což vede k pocitu ospalosti. Jedním ze způsobů, jak to obejít, je dát si kávu zároveň se snídaní nebo jiným jídlem, které ideálně obsahuje dostatek bílkovin a trochu tuku. Tuk i bílkoviny mohou otupit nárůst hladiny cukru v krvi. Naopak sacharidy se do krevního oběhu dostávají postupně, aby později neklesla hladina příliš nízko, a dodají vám tak trvalejší energii.