Cvičení po porodu: jak a čím začít, abyste si neublížili?

Přidat na Seznam.cz

Pokud se nemůžete dočkat, až se po porodu začnete hýbat, možná vás zajímá, kdy je návrat ke cvičení bezpečný a jaké typy cvičení jsou v prvních týdnech a měsících po porodu nejlepší.

Kdy můžete začít?

Při rozhodování o začátku cvičení je důležitý především typ těhotenství a porodu, který jste prodělala. Obecně platí, že pokud jste měla zdravé těhotenství a porod, můžete začít cvičit, až se budete cítit připravená. U některých žen to může být již týden po porodu. Ale je v pořádku, a naprosto normální, pokud potřebujete více času!

Pokud jste rodila císařským řezem nebo jste měla jiné komplikace, jako je diastáza recti nebo závažné vaginální trhliny, budete se muset poradit se svým lékařem, abyste určila časový plán, kdy je bezpečné začít znovu cvičit. Obecně platí, že s návratem ke cvičení budete muset počkat několik týdnů, takže si bez pocitu viny užijte odpočinek, zotavení a… relaxaci?

Jak cvičení prospívá?

Cvičení je v každém období života jedním z nejlepších způsobů, jak si zlepšit náladu, posílit a zpevnit svaly a zlepšit celkové zdraví. Konkrétně v období po porodu má však cvičení i jiný potenciál:

  • posílit a zpevnit břišní svaly, které byly během těhotenství natažené
  • zvýšit vaši energii
  • podpořit lepší spánek
  • zmírnit stres
  • pomoci vám shodit nadbytečná kila, která jste nabrala

Vhodné cviky které po porodu neublíží

Je jasné, že po porodu toho nemůžete hned dělat tolik, co dříve. Tělo je potřeba opět dostat do kondice a dopřát mu dostatek času, aby se zotavilo po tak náročném období. Existují cviky, které jsou pro maminky po porodu bezpečné.

Cviky na pánevní dno

Kegelovy cviky vám mohou pomoci posílit svaly pánevního dna. Jak na ně? Zpevněte svaly pánevního dna (ty, které slouží k zastavení proudu moči). Vydržte 10 sekund. Cvičení opakujte v průběhu celého dne.

Brániční dýchání

Brániční neboli hluboké dýchání je cvičení, se kterým můžete začít během několika prvních dnů po porodu. Pokud se každý den na několik minut soustředíte na svůj dech, pomůže vám to uvolnit se a snížit stres. Může také zlepšit stabilitu jádra těla.

Chůze

Neexistuje lepší aktivita po porodu, než na první pohled obyčejná chůze. Procházky společně s vaším miminkem, které si bude spokojeně hovět v kočárku, zatímco by začnete postupně přidávat na délce procházek i na rychlosti chůze.