Holení intimních partií neznamená lepší hygienu, ba naopak
Jak muži, tak i ženy se pravidelně holí na různých částech těla. Mnozí věří, že tím podporují svou hygienu, ovšem opak je pravdou. Holení vám může způsobit i vážné nepříjemnosti, osobní hygienu to navíc nijak neovlivňuje.
Hygiena
Mnozí věří, že když si oholí konkrétní část těla, budou „čistější“. Podle průzkumu, kterého se zúčastnily pouze ženy, až 59 % žen věří, že holení „tam dole“ je „hygieničtější“. Opak je ale pravdou. Jedinou výhodou oholeného ochlupení je prevence zavšivení.

Náš ochranný plášť
Podle expertů nám chlupy na těle slouží jako osobní ochranný plášť. Ten nás chrání před bakteriemi nebo viry, a zároveň nám pomáhají udržovat teplo. Pokud se tedy chloupků zbavujeme, vystavujeme se nebezpečí.
Rizika
Oholená pokožka může být podrážděná a citlivá. Studie prokázala, že lidé, kteří se pravidelně holí po celém těle, jsou vystaveni většímu riziku nákazy herpesem nebo HPV, další studie poté uvádí i rizika chorob jako chlamydie, HIV a syfilis. Tím to ale nekončí.
Oholená pokožka může být náchylnější k infekcím, samozřejmě se můžete také zranit, a mohou se vám na oholeném místě objevit stafylokokové vředy nebo abscesy.

Proč se lidé holí?
Jak jsme zmiňovali, až 59 % žen věří, že odstranění ochlupení je hygieničtější. Studie ale ukázala mnohem víc. Až 84 % žen si alespoň jednou ochlupení upravilo, přičemž 62 % si jej odstranilo úplně – většinou se jednalo o ženy ve věku 18 až 24 let. Ale proč?
Kromě „hygienických“ důvodů také 20 % žen uvedlo, že se holí kvůli svým partnerům. Zajímavé je, že jiná studie ukázala, že se 31,5 % žen holí i z estetického důvodu, protože si myslí, že jsou tak atraktivnější. S tím má být spojena i větší dostupnost porna, kde jsou herci vždy perfektně oholení.
zdroj: cosmopolitan, nicswell, sti, theguardian, healthline