Hubnutí: Tato efektivní dieta vám zeštíhlí pas a zmenší bříško

Přidat na Seznam.cz

Mnoho lidí frustruje, když nedosáhnou superrychlých výsledků, které mnohé dietní programy slibují. A takový návod bohužel nemáme. Víme ale, co jíst, aby jste se zbavila povislého bříška a cítila se skvěle.

Jak píše magazín Health Line, břišní tuk nelze redukovat přesně tam, kde chceme. Klíčem ke zmenšení břicha je snížení celkového procenta tělesného tuku. A na to fungují tyto tři základní pravidla, kterých se musíte držet:

  • jezte dostatek správné kombinace makroživin, abyste maximalizovali svůj specifický metabolismus
  • doplňte bílkoviny
  • vyhněte se prozánětlivým potravinám a vyberte si ty, které proti zánětům bojují

Sestavte si jídlo se správnou kombinací bílkovin, tuků a sacharidů

Až tři čtvrtiny populace má metabolismus založený na tucích a bílkovinách. To znamená, že tuky a bílkoviny se tráví efektivněji než sacharidy. Strava s vyšším obsahem bílkovin a tuků a střídmým obsahem sacharidů by vám měla pomoci nejlépe snížit celkový obsah tělesného tuku. V denní stravě musí tedy být 50 % bílkovin, 25 % tuků a 25 % sacharidů.

Většinu sacharidů jezte na začátku dne. Většina lidí je během dne aktivnější, takže si budete chtít vytvořit takovou zásobu paliva, která vás udrží v chodu po celý den. V noci přece nebudete běhat maraton, takže k večeři nepotřebujete hromadu sacharidů. Pokud je pro vás náročné přijmout denně 50 gramů bílkovin, zkuste ráno proteinový koktejl. A hlavně pozor! Vysoký příjem sacharidů večer brání tělu přejít do hlubokého REM spánku, čímž narušuje spánek a regeneraci.

Sacharidy, které budete jíst ráno, by měly pocházet z jednosložkových škrobů, jako jsou batáty, sladké brambory, ovesné vločky a quinoa. Ovoce a zelenina budou tvořit zbývající sacharidy dne.

Doplňte bílkoviny

Večeře by měla být největším proteinovým jídlem dne, abyste dodaly živiny svalům. Příkladem vhodné večeře může být kousek tučné ryby, například lososa s přílohou tmavé listové zeleniny, jako je restovaný špenát nebo chřest. Ryby mají protizánětlivé účinky a příznivě působí na spalování tuků, pokud je jíte v noci. Tehdy má vaše tělo čas na odpočinek a obnovu svalové tkáně. Ryby s vysokým obsahem tuku, jako volba k večeři zvyšuje množství omega mastných kyselin konzumovaných v noci a výsledkem je hlubší spánek, zvýšené uvolňování růstového hormonu a snížení tvorby zánětů.

Při plánování oběda myslete na to, abyste podpořila své odpolední energetické vzorce, abyste neměla pozdě odpoledne málo energie nebo chuť na sladké. Vhodný oběd by se tedy mohl skládat z ½ porce sacharidů (např. ½ šálku rýže nebo jednoho batátu či 50g brambor) se 150g masa (např. grilovaná kuřecí prsa), trochou špenátu nebo červené řepy či salátu.

Vyhněte se prozánětlivým potravinám

Zánět je přirozenou reakcí vašeho těla na rostlinné pyly nebo viry. Trvalý nebo chronický zánět je však pro tělo nezdravý a nejčastěji ho vyvolávají potraviny, které jíte.

Chronický zánět je spojován s rakovinou, srdečními chorobami, cukrovkou, depresí a Alzheimerovou chorobou. Zánět může narušovat činnost hormonu leptinu, který mozku říká, kdy jste se dostatečně najedla. Ze svého jídelníčku byste měla vyřadit potraviny s vysokým obsahem zánětlivých látek. Mezi prozánětlivé potraviny patří zpracované pečivo, rafinované sacharidy, smažené potraviny, červené maso a nápoje slazené cukrem. Konzumace většího množství těchto druhů potravin přispívá k zánětům a nadýmání v oblasti břicha.

Místo toho se posilněte potravinami, které proti zánětům bojují. Ovoce a zelenina, jako jsou jablka, borůvky a zelené listy, které jsou bohaté na přírodní antioxidanty a polyfenoly, což jsou sloučeniny obsažené v rostlinách, které mohou chránit před záněty.

Mám šanci zhubnout?

Tyto tři dietní postupy nerozpustí tuk na břiše přes noc, ale začnou zmenšovat tukové buňky po celém těle, čehož si nakonec všimnete, až si obléknete džíny a ty z vás sklouznou bez opasku, který by je držel. Chcete-li své hubnutí urychlit, pravidelně se hýbejte, cvičte nebo prostě vykonávejte jakoukoliv pohybovou aktivitu.

Zdroj: healthline.com