Kodex proti rakovině. Toto je 10 zlatých pravidel, jak minimalizovat riziko rakoviny

Přidat na Seznam.cz

Rakovina je jednou z nemocí, které se Češi obávají nejvíce. Každý zná někoho postiženého v okruhu svých přátel nebo známých. Dobrou zprávou je, že pokud budete dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete riziko vzniku rakoviny výrazně snížit.

Odborníci z Německého institutu pro výzkum rakoviny (DKFZ) odhadují, že až 50 % všech případů rakoviny je způsobeno nezdravým životním stylem. To znamená, že každý může udělat něco pro prevenci rakoviny.

Odborníci na rakovinu z celé Evropy vypracovali takzvaný Evropský kodex boje proti rakovině. Pokud budete dodržovat těchto deset pravidel proti rakovině, není to samozřejmě zárukou, že na nádor nezemřete. Ale riziko rakoviny se tím mnohonásobně sníží.

Nekuřte
Nebezpečným faktorem číslo jedna zůstává tabákový kouř. Je zodpovědný za 19 procent všech osob, u nichž byla v roce 2018 nově diagnostikována rakovina. Nesčetné množství karcinogenů zvyšuje nejen riziko rakoviny plic. S každou cigaretou se zvyšuje riziko dalších nádorů v ústech a krku, žaludku nebo jícnu, slinivce břišní, močovém měchýři a ledvinách.

Podobně jsou ohroženi i pasivní kuřáci, proto byste měli dbát na to, aby vaše prostředí bylo nekuřácké.

Mimochodem, stát se nekuřákem se vyplatí v každém případě: tělo dokáže škody napravit. Například riziko rakoviny plic se po pěti letech od zanechání kouření sníží na polovinu.

Vyhněte se nadváze
Téměř stejně závažným rizikovým faktorem jako kouření je nadváha. Odborníci považují za prokázané, že zvýšené množství tělesného tuku zvyšuje riziko vzniku nejméně jedenácti druhů rakoviny.

U lidí s nadváhou se zvyšuje riziko zejména rakoviny tlustého střeva, jícnu a prsu. Důvodem je zvýšené uvolňování hormonů inzulínu a leptinu, které podporují růst nádorových buněk.

Denně se pohybujte
Nadbytečná kila často pocházejí z nedostatku pohybu. Celkově vědci odhadují, že v roce 2018 způsobila nadváha šest procent nových případů rakoviny.

Vstaňte z gauče nebo kancelářské židle – nejlépe každých 30 minut: Bylo prokázáno, že fyzická aktivita neboli cvičení snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a pravděpodobně i rakoviny prsu a dělohy.

Kodex doporučuje alespoň 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity. Aby to nebylo tak jednoduché, počítají se i domácí práce a zahradničení.

Jezte čerstvé ovoce a zeleninu
Vědci odhadují, že lze přibližně osm procent všech nových případů rakoviny v roce 2018 připsat nezdravým stravovacím návykům,“ vysvětlují odborníci z DKFZ. Doporučujeme alespoň jíst 5 porcí ovoce a zeleniny denně.

Ti, kteří se stravují pestře a čerstvě, snižují riziko vzniku karcinomů zejména jícnu, žaludku, střev a slinivky břišní.

Vyhněte se zpracovanému masu a uzeninám
Uzeniny, zpracované a červené maso jsou na seznamu karcinogenů od roku 2015. Z tohoto důvodu vědci z agentury IARC, která je součástí Světové zdravotnické organizace pro výzkum rakoviny, doporučují jíst ho méně, aby se snížilo riziko vzniku rakoviny. Stravovací doporučení je 300 až 600 gramů masa a uzenin týdně odvozují z pozorovacích studií. Pro orientaci: Středně velký steak váží 250 gramů.

Souhrnně to pro stravu znamená:

Denně snězte alespoň 400 gramů luštěnin, ovoce a zeleniny.
Denně snězte asi 30 gramů vlákniny. Německá společnost pro výživu (DGE) doporučuje například tři plátky celozrnného chleba, porci ovocného müsli, asi tři brambory, dvě mrkve, dvě kedlubny, jedno jablko a porci červeného ovocného želé.
Omezte svůj jídelníček s vysoce kalorickými potravinami (s vysokým obsahem tuku nebo cukru).
Vyhýbejte se sladkým nápojům a potravinám s vysokým obsahem soli. Neměly by obsahovat více než 1,5 gramu soli na 100 gramů. Denně byste neměli sníst více než pět až šest gramů soli.
Jezte méně než 500 gramů červeného masa týdně.
Vyhněte se průmyslově zpracovanému masu, jako jsou uzeniny.

Pijte málo alkoholu
Evropský onkologický kodex doporučuje jako vodítko dva nápoje denně pro muže a jeden nápoj pro ženy: 20 gramů, resp. 10 gramů čistého alkoholu. Lidé, kteří pravidelně pijí alkohol, zvyšují riziko nejen rakoviny jater, ale také všech typů nádorů trávicího traktu. Na vině jsou pravděpodobně různé produkty rozkladu alkoholu.

Chraňte se před sluncem
UV záření patří do kategorie 1, stejně jako tabákový kouř a zpracované maso. V případě rakoviny kůže je slunce jednoznačně hlavním rizikovým faktorem, kterému se můžete snadno vyhnout. Proto se vždy chraňte dostatečným ochranným faktorem. To je důležité zejména pro děti.

Vzhledem k tomu, že všechny UV paprsky jsou stejně škodlivé, měli byste se vyhýbat i soláriu.

Vyhněte se karcinogenním látkám
Některé věci jsou ve vzduchu. Stejně jako rizikové faktory životního prostředí radon, jemný prach nebo ionizující záření, ke kterému dochází při lékařských vyšetřeních. Znečišťující látky v životním prostředí mohou vyvolat nádory plic, močového měchýře nebo kůže.

Některé faktory jsou mimo kontrolu jednotlivce. Přesto byste se měli zdržet dlouhých procházek, pokud jsou ve vašem městě vysoké hodnoty prachových částic, a kriticky se ptát, zda je rentgenové vyšetření skutečně nutné.

Co se týče radonu, pomáhá dostatek větrání. Na radonové mapě můžete zjistit, jaké je ozáření ve vašem regionu.

Nechte sebe i své děti očkovat proti hepatitidě B a HPV.
Rakovina jaterních buněk často vzniká po infekci hepatitidou B nebo C – zejména u dětí. To je jeden z důvodů, proč se doporučuje očkování proti hepatitidě B pro všechny kojence a malé děti.

Lidské papilomaviry (HPV) infikují buňky kůže nebo sliznice. Vzácně to vede ke změnám tkáně a rakovině. Vakcíny proti HPV chrání před přednádorovými změnami na děložním čípku, konečníku, genitáliích a v ústech a krku. Od června 2018 se doporučení očkování vztahuje nejen na dívky ve věku od 9 do 14 let, ale také na chlapce, protože viry se přenášejí především pohlavním stykem.

Zejména pro ženy: Kojte a buďte opatrné s hormonálními přípravky
Když se stanete matkou, odborníci doporučují dítě kojit – také proto, abyste snížila riziko rakoviny prsu. Později buďte opatrná s hormonální substituční léčbou během menopauzy, protože zvyšuje riziko rakoviny prsu. To platí zejména pro kombinované estrogen-progestinové léky.

Podobně je tomu i s pilulkou. Hormony estrogen a progestagen mohou zvyšovat riziko rakoviny prsu, děložního čípku a jater. Zároveň snižují riziko rakoviny dělohy a vaječníků.

Odborníci na výzkum rakovinyproto radí: Pečlivě zhodnoťte své osobní riziko.

Obecně platí, že včasné odhalení zvyšuje šanci na vyléčení.
Kromě rozumného životního stylu může každý udělat ještě více: U některých typů rakoviny byste si měli do kalendáře zapsat pravidelné preventivní prohlídky: Rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina kůže, rakovina prsu, rakovina prostaty, rakovina děložního čípku.

Pro všechny typy nádorů totiž platí: čím dříve jsou odhaleny a léčeny, tím větší je šance na vyléčení.