Kousání nehtů může být nebezpečné. Co vše může způsobit?

Přidat na Seznam.cz

Kousání nehtů je jedním z nejčastějších zlozvyků. Kromě toho, že jsou vaše nehty zničené, může tento zlozvyk způsobit i horší věci. Podívejte se na důvody, proč byste si neměli kousat nehty!

Ztráta nehtů

Kousáním nehtů si samozřejmě poškozujete nehtové lůžko. To může vést nejen k trvalém poškození nehtů, ale v některých případech se, podle odborníků, také může stát, že nehet odpadne, a znovu už nenaroste.

Bakterie

I když si umyjeme ruce, stále na našich rukou najdeme bakterie. Mnohem více jich je ale pod nehty, a to zejména stafylokoky, které mohou být příčinou například kožních infekcí. To ale není vše. Ukázalo se totiž, že pod nehtem najdeme také bakterii Klebsiella, která způsobuju zápal plic a infekce močových cest, Candidu parapsilosis, což je kvasinka způsobující infekce ran a krevního oběhu, nebo salmonely a bakterie E. coli.

Zuby

Časté kousání nehtů může vést k vylomení nebo zlomenině zubu. Odborníci také varují, že se úlomky nehtů mohou dostat pod dásně a způsobit infekci. Samotné kousání ale může vést i k posunu zubu nebo čelisti, opotřebení až k vypadávání zubů, nebo se tento zlozvyk může spojit s další, ne příliš příjemným zlozvykem – skřípáním zubů ze spaní.

Otrava

Otrava toxiny a jinou chemikálií se týká především těch, kteří si lakují nehty. Všechny laky, třpytky, gely, a další ozdoby vašich nehtů jsou totiž vyráběny výhradně na nehty, a v našem těle tedy nemají co dělat. Experti proto varují – ačkoliv během kousání nehtů můžete spolknout jen minimum laku, a možná nepocítíte žádné problémy, je jen otázkou času, kdy se případná otrava projeví.

zdroj: thedailymeal, vitalrecord, shape, heraldtimes