Pokud vám nesedí vám make-up ani barva očních stínů, možná neznáte svůj tón a podtón pleti

Přidat na Seznam.cz

Většina velkých make-upových značek vyrábí od jednoho produktu celou řadu odstínů. Jednu lahvičku make-upu tak můžete najít v desítkách různých odstínů, a kdo se v tom pak má vyznat? Každý odstín je pro jiný typ pleti, proto byste měli znát ten váš.

Rozdíl mezi tónem pleti a podtónem pleti

Tón pleti je povrchová barva pleti, zatímco podtón pleti je jemný odstín pod povrchem. Tón pleti je určen množstvím melaninu (kožního pigmentu) přítomného v nejsvrchnější vrstvě vaší pokožky. Pokud jde o typy podtónů pleti, jsou tři – teplý, studený a neutrální.

Právě podtón vaší pleti může být důvod, proč vám barva make-upu nesedí. Studený podtón je červený a růžový s namodralými odlesky, teplý je žlutý, broskvový a má zlaté odstíny a nakonec neutrální, který je olivový nebo vyvážený mix výše uvedených odstínů. Pokud si nevíte rady s tím, jak podtón zjistit, může vám pomoci malý trik. Vezměte si obyčejný bílý papír, přiložte si ho k pokožce a zaměřte se na to, jaký odstín vůči bílé vaše kůže má.

Proč je dobré to vědět?

Díky správně určenému podtónu si budete moci vybrat nejen make-up, který na vás bude přirozený, ale také zjistíte, jaké barvy vám budou slušet – ať už při líčení, tak při oblékání. Právě při oblékání také můžete zjistit, jaký podtón vaše pokožka má – podobně jako s papírem stačí, abyste si oblékli čistě bílé tričko.

zdroj: SkinKraft, Colore Science, Byrdie