Proč zdravý životní styl může zpomalit rakovinu

Přidat na Seznam.cz

To, zda existuje zvýšené riziko rakoviny, závisí méně na genech než na životním stylu a faktorech prostředí. Chronický zánět podporuje růst nádorů.

Zdravá strava, cvičení, život bez cigaret, ochrana před UV zářením a očkování by mohly zabránit 50–75 procentům rakovinových onemocnění. Protože působí proti tomu, co zjevně upřednostňuje maligní nádory při nezdravém životním stylu.

Výzkumníci v oblasti prevence se v současné době zaměřují na to, co se děje na buněčné úrovni. Jedna věc se zdá jasná: genetické změny, které se získávají v průběhu života a jsou nezbytné pro rozvoj rakoviny, téměř vždy vznikají v souvislosti s chronickým zánětem.

„Chronický zánět poškozuje buňky těla a zároveň stimuluje buňky k přežití a množení prostřednictvím růstových faktorů,“ vysvětlil profesor Mathias Heikenwälder, vedoucí oddělení pro chronický zánět a rakovinu v Německém výzkumném centru pro rakovinu (DKFZ) v Heidelbergu. Jsou nejen „prvotním faktorem“, ale také doprovázejí karcinogenezi, která je často spojena se zánětlivými reakcemi prostředí.

Zánět produkuje mimo jiné toxické volné kyslíkové radikály. Buňky umírají a imigrující imunitní buňky je musí odstraňovat (nekrozánět). V případě autoimunity nebo chronických infekcí se nadále uvolňují antigeny, které zase aktivují imunitní systém.

Uvolňování cytokinů a „vzájemná komunikace“ mezi imunitními a nádorovými buňkami může nakonec podporovat růst nádoru. Zvýšená aktivita buněk a proliferace podporuje chyby v genetickém plánu, zejména v rychle rostoucích tkáních, jako je gastrointestinální trakt nebo játra.

Specifický problém: obezita

„Nyní víme, že přibližně 90–95 procent všech mutací, které jsou důležité pro rozvoj rakoviny, se získává až po narození,“ říká Heikenwälder. Kromě toho existují údaje, že před 50 lety dokonce i lidem se stejnými genetickými predispozicemi, například rakovinou prsu, trvalo mnohem déle, než se u nich vyvinul nádor, než je tomu dnes u lidí s nezdravým životním stylem.

woman siting on sofa infront of laptop
Foto: AllGo – An App For Plus Size People / Unsplash.com

„V průběhu pandemie obezity na klinice vidíme stále více mladých pacientů, kteří kvůli své masivní obezitě vykazují změny v orgánech, které jsme běžně viděli před 20 nebo 30 lety u dospělých ve věku 30 nebo 40.“

Pokud trpíte nadváhou, zvyšuje se hladina volných mastných kyselin, estrogenu a inzulínu a vznikají škodlivější metabolické produkty. Imunitní funkce se zhoršuje a dochází k systémovému zánětu. Sport působí proti tomu, snižuje hladinu zánětu a zlepšuje imunitní funkci. Celkově vzato, podvýživa a přejídání, alkohol a fyzická nečinnost dokonce trumfují konzumaci nikotinu jako riziko rakoviny.