Růžové mateřské mléko? Na vině může být bakterie

Přidat na Seznam.cz

Ve většině případů má lidské mléko bílou barvu, ale může být i nažloutlé. Kojící matky si jistě všimly, že odstín a konzistence se mohou v průběhu dne nebo i během jednoho kojení měnit. Barva mateřského mléka se také výrazně liší v závislosti na tom, co jíte, jak upozorňuje portál greenme.it.

Například ti, kteří jedí hodně zeleniny, jako jsou brambory, cukety a mrkev, mohou mít mléko spíše nažloutlé, zatímco ti, kteří jedí hodně bylinek, zeleniny, jako je špenát, a mořských řas, mají mléko spíše zelenavého odstínu. Proč ale mateřské mléko někdy zrůžoví? Za tímto zbarvením může být poměrně závažný důvod – bakteriální infekce.

Mateřské mléko může zrůžovět v přítomnosti Serratia marcescens, gramnegativní bakterie z čeledi enterobakterií, která může být pro kojence nebezpečná. Takové případy jsou však naštěstí velmi vzácné.

Ačkoli skutečný počet organismů vylučovaných v mléce není znám, je nepravděpodobné, že by dítě, které přijímá mléko přímo z matčina prsu, pozřelo dostatečné množství patogenních organismů, aby onemocnělo. „Nesprávné skladování mléka však může umožnit, aby se organismy a patogeny pomnožily na úroveň dostatečnou k vyvolání onemocnění, zejména u dětí s vyšším rizikem infekce, jako jsou děti narozené předčasně. Ačkoli neexistují jasná doporučení pro ženy s výskytem bakterie Serratia marcescens , vzhledem k vysokému riziku sepse spojenému s touto bakterií se důrazně doporučuje léčba antibiotiky. Návrat ke kojení je bezpečný, pokud jsou kultivace matky a dítěte negativní. I v případě růžového mléka mohou matky pokračovat v kojení, pokud nemají žádné další příznaky Serratia marcescens. Patří mezi ně horečka, tachykardie, zimnice, respirační selhání a septický šok.

Jak se ale člověk s touto bakterií dostane do kontaktu? Infekce způsobená serratiemi se obvykle objevuje v nemocničním prostředí po delší hospitalizaci nebo po zavedení intravenózních, intraperitoneálních nebo močových katétrů nebo po zavedení lékařských nástrojů na podporu dýchání nebo po transfuzích. Samozřejmě doporučujeme, abyste se poradili se svým lékařem a stanovili diagnózu.

Narůžovělé mléko však nemusí vždy znamenat přítomnost této bakterie. Někdy může být toto zvláštní zabarvení způsobeno stopami krve, například v případě bradavkových ragád. V takových případech není třeba se obávat, protože mléko se stopami krve matky není pro dítě škodlivé.

Zdroj: greenme.it