Týká se to 5% těhotných žen. Revoluční krevní test předpovídá preeklampsii s 94% přesností. Včasný zásah pro jejich nenarozené děti

Přidat na Seznam.cz

Převratný krevní test, který byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), má přinést revoluci v odhalování a léčbě těžké preeklampsie v těhotenství. Tento inovativní biomarkerový test, který dokáže předpovědět pravděpodobnost vzniku těžké preeklampsie během následujících dvou týdnů, se nyní zavádí v nemocnicích po celých Spojených státech, uvádí magazín People.

Těžká preeklampsie je závažná komplikace, která obvykle vzniká po 20. týdnu těhotenství a je charakterizována vysokým krevním tlakem a přítomností bílkovin v moči. Pokud není diagnostikována a léčena, může vést k poškození ledvin a dalších orgánů, což představuje významné riziko pro matku i dítě. Mezi běžné příznaky patří silné bolesti hlavy, bolesti, nevolnost a poruchy vidění. Běžně se lékaři při potvrzení přítomnosti preeklampsie spoléhají na krevní testy nebo 24hodinové vzorky moči.

Tento nový krevní test, který se může pochlubit působivou přesností 94 %, má však potenciál zajistit včasné odhalení a zásah, a tím zachránit životy. Test poskytne výsledek již do 30 minut, což umožňuje rychlé rozhodování a vhodný lékařský postup. Díky přesné předpovědi pravděpodobnosti závažné preeklampsie mohou zdravotníci přijímat informovaná rozhodnutí o hospitalizaci a sledování nebo dokonce o nutnosti předčasného porodu.

Preeklampsie může postihnout každé těhotenství. Dostupnost této inovativní technologie by znamenala významný pokrok v medicíně a nabízí nové možnosti identifikace a zvládání tohoto potenciálně život ohrožujícího stavu.

Preeklampsie v Česku

V Česku zapříčiní až 20 % předčasných porodů, nicméně může končit i úplným selháním orgánů, a to nejčastěji ledvin, uvádí Novinky. Aby k ničemu takovému nedocházelo, je důležité, aby ženy začaly problém řešit včas.

Zdroj: People, Novinky