Vytoužený relax, který si může vyžádat krutou daň: Na co můžete doplatit ve wellness!

Přidat na Seznam.cz

Sychravé a stále chladnější podzimní počasí přímo láká zahřát si tělo v saunách či bazénech. Pokud i vy patříte k milovníkům wellness, tato sezóna je pro vás jako stvořená. Dejte si však pozor, aby vám návštěva těchto míst kromě vytouženého relaxu nepřinesla i nechtěné zdravotní problémy.

V bazénech, saunách či společných sprchách nás ohrožují mykotické onemocnění kůže. Vlhké a teplé prostředí je totiž jako stvořené pro plísně. Nepříjemné onemocnění může být skutečným postrachem, proto je důležité věnovat mu dostatečnou pozornost.

Problém, který trápí více než polovinu populace
Studie za poslední roky prokázaly, že v ČR trpí mykotickým postižením nohou více než 60% dospělé populace, zatímco plísňové postižení nehtové ploténky se vyskytuje zhruba u 2,5% populace.

Plísně jsou drobné organismy, které pouhým okem nevidíme. Jsou běžnou součástí životního prostředí, většinou se vyskytují ve vodě. Projevují se povlaky, které připomínají vatu nebo samet. Na postiženém místě se vytvoří skvrna tmavého, šedého až černého, ​​případně zelenavého zabarvení.

Infekci onemocnění kůže zpozorujeme po pár dnech a projeví se svěděním pokožky. Zatímco plísňové onemocnění nehtů se může projevit i o několik týdnů.

V ohrožení ženy i muži
Nejnebezpečnějším místem jsou sprchy či okolí bazénu, kde se mohou vyskytovat různé druhy plísní. Nejsnáze toto onemocnění můžete dostat, pokud máte na pokožce praskliny nebo trhliny či drobné záděry. Abyste riziku vyhnuli, měli byste se mimo vody či sauny pohybovat výlučně v pantoflích a ne s bosýma nohama.

Dbejte také na to, abyste v teplém a vlhkém prostředí nenechávali na sobě schnout mokré plavky. Hrozí tak nejen kvasinkové infekce, ale i bakteriální onemocnění.

Velký pozor by si měli dávat ženy, které opakovaně trpí kvasinkovou infekcí. Nejčastěji tato infekce vzniká ve veřejných bazénech s termální vodou či ve výřivkách. Dezinfekční látky ve vodě totiž narušují přirozenou rovnováhu v intimních partiích. Na přemnožení kvasinek se také podílí nošení mokrých nebo vlhkých plavek.

Na plísňová onemocnění mohou doplatit i muži. Nejvíce ohroženi jsou muži se sníženou imunitou, rizikem je také poraněná pokožka po holení.

Pomoc z lékárny
S léčbou kožní mikózy je velmi důležité začít co nejrychleji, protože je vysoce infekční. Se zajímavým objevem přišli čeští vědci, kteří objevili účinky takzvané moudré houby. Tato „inteligentní“ houba se živí ostatními houbami nebo plísněmi a dělá to tak rychle, že se nestíhají rozmnožovat. Když odstraní kvasinkové organismy na pokožce nohou a pod nehty, sama zahyne, protože ztrácí svou „obživu.“. Tím umožní prostor pro obnovení pokožky.

„Chytrá houba (Pythium oligandrum) nemá vedlejší účinky a dosud se neobjevily žádné alergické reakce. Přípravky z ní mohou používat i děti mladší tří let, těhotné či kojící ženy nebo lidé se sníženou imunitou. Velmi dobrá zpráva je, že plísně si vůči tomuto predátorovi nedokáží vytvořit odolnost, a proto chytrá houba účinkuje i při opakovaném používání, „radí mikrobiolog MUDr. Karel Mencl z Krajské nemocnice v Pardubicích, který se podílel na výzkumu moudré houby.

Při vystavení pokožky kvasinkovým organismem si tedy dejte záležet na prevenci a v případě, že se objeví příznaky onemocnění, na nic nečekejte a řešte to ihned.