Začínáte s hubnutím? Dodržte tato pravidla a první měsíc zvládnete na jedničku

Přidat na Seznam.cz

Během prvních týdnů hubnutí si často dáváme nereálné cíle. Právě začátek této nové cesty bývá kritický a objevuje se množství překážek, které nás mohou vrátit ke starým návykům. Základem je poznat, proč naše úsilí selhává a zjistit, co nám prospívá a naopak.

  • Jezte to, co máte rádi
    Jedním z hlavních důvodů, proč mnohé diety selžou, je jejich slabá udržitelnost. Nutíme se jíst jídla a kombinace, které jsme si předtím nevybírali. Pokud nemáte rádi saláty, nemusíte je mít nezbytně na talíři každý den. Čím častěji se v prvních týdnech vystavíte svým „nepřátelům“, tím vyšší je riziko, že vás zláká vysokokalorická pochoutka a vrátíte se zpět.
  • K vážení přistupujte rozumně
    Už od prvních dní očekáváme, že váha začne ukazovat nižší číslo. Nemilé překvapení nastává, když se po několika dnech opět posune směrem výše. Co se stalo? Kde je chyba? Zejména ženy během měsíce zvyknou trápit výkyvy hmotnosti související se zadržováním vody a menstruačním cyklem. Nejlepší, co můžete udělat, je vážit se jednou týdně ve stejnou dobu i oblečení. Lepší přehled o pokrocích přinese zapisování údajů o obvodu pasu, boků a stehen.
  • Dejte mozku čas přizpůsobit se
    Jen málokdo si uvědomuje, že při hubnutí třeba přesvědčit především mozek. Váš mozek je pravděpodobně zvyklý na jisté množství cukru, soli a dalších dochucovadel. Přechod na čisté a přírodní chutě může zvyšovat vaši nespokojenost, ba až nervozitu. Bude pro vás přirozenější, když si místo radikální změny zvolíte postupný přechod. Vypijete k jídlu 4 sklenice slazených vod za den? Zkuste v první týden dvě sklenice vyměnit za čistou vodu. Na další týden už slazené vody vynechejte úplně.
  • Pozor na náhrady
    Eliminujeme cukr, tuk, zbavíme se sacharidových příloh a převážné většiny moučných jídel. Pozor však, aby na jejich místo nenastoupili „podvodníci“ v podobě náhrad, které dokáží v lidském těle napáchat velké škody, například v podobě zánětů. Řeč je především o umělých sladidlech či pokrmech prodávaných v prášku.
  • Víkendové prohřešky
    Celý týden jste zvládli s přehledem, o víkendu je tedy čas odměnit se a dopřát si! Jde o nejčastější chybu, která může zmařit všechnu vaši dosavadní snahu. Opět se obnoví chutě na kalorická, smažená a sladká jídla, ztratíte kontrolu nad velikostí porcí (dokonce se může roztáhnout i žaludek). Co je nejhorší, následujících 5 dní v týdnu budete znovu vnímat jako trest. V zdravém stravování nemusí jít nutně o dokonalost.
bowl of vegetable salad with walnuts
foto: Louis Hansel @shotsoflouis / Unsplash.com
  • Kalorie v pitném režimu
    Co máte po ruce, když se díváte na film, cvičíte nebo řídíte? Při hubnutí může být důkladný pitný režim malou záchranou, zvláště pokud jste si osvojili myšlenku, že hlad je pouze zamaskovaná žízeň. Zapomeňte však na cukr a smetanu do kávy. Neslaďte ovocné šťávy ani smoothie cukrem navíc. Opatrně i při konzumaci alkoholu, či dokonce sodovek. Bublinky z nich mohou způsobit nadýmání, plynatost či podráždění stěn žaludku.
  • Rozpoznejte hlad
    Nejtěžší výzvou při změně stravování je znovuobjevení vlastního pocitu hladu. Žijeme v době dostatku, kdy stačí otevřít ledničku as minimálním úsilím si připravíme jídlo dle chuti. Pokud chcete zhubnout, musíte se naučit rozlišovat mezi dvěma pocity. Mám skutečně hlad nebo mám jen na něco chuť? Druhý pocit má velkou souvislost s vnitřním rozpoložením.

Pokud je nám dobře a jsme obklopeni společností, sníme víc. Stejně tak saháme po jídle i když jsme ve stresu nebo se nudíme. Pokud chcete vědět, jak na tom jste, položte si otázku: Kdy naposledy jsem přestal jíst jídlo naložené na talíři, protože jsem se cítil sytě? Pokud se to nestalo už dávno, musíte zapracovat na vnímání vlastního hladu. Jinak se může stát, že vaše dieta selže pro změny nálady.