Zařaďte do svého každodenního jídelníčku pistácie. Dodají vám denní dávku vitamínů

Přidat na Seznam.cz

Lidé jedí pistácie už dlouho. Zmínky o těchto lehce sladkých oříšcích se objevují už ve Starém zákoně! Pistácie, což jsou jedlá semena stromu pistácie, byly kdysi symbolem společenského postavení a pochoutkou pro měšťany, ale dnes se hojně pěstují a jsou dostupné v podstatě každému, kdo si chce dát výživnou svačinku.

Není divu, že jsme vymysleli nespočet způsobů jejich konzumace, od pražení a házení na saláty až po přimíchávání do zmrzliny a pečiva.

Pistácie mají své místo v každém jídle nebo svačině, záleží jen na tom, jak moc je máte rádi a jak kreativní dokážete být. Posypte řecký jogurt drcenými pistáciemi, připravte si zdravou pistáciovou polevu na ryby nebo je dejte do trouby s kořením a citrusy. A je tu ještě jeden důvod, proč si pistácie v obchodě koupit i mimo jejich chutnost: Pistácie velmi zdravé a plné prospěšných látek a mohou být právě tím, co potřebujete, abyste splnili své denní nutriční cíle. Jaké jsou hlavní zdravotní přínosy pistácií?

Jsou kompletní bílkovinou

Pistácie jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, a jsou skutečně kompletním zdrojem bílkovin, protože nabízejí 20 gramů bílkovin na 100 gramů. To znamená, že vašemu tělu pomohou dodat všech devět esenciálních aminokyselin. 

Rostlinné zdroje bílkovin obvykle neobsahují všechny esenciální aminokyseliny, což znamená, že musíte kombinovat zdroje, abyste získali všechny, ale pistácie jsou jedny z mála, které poskytují vše potřebné.

Patří mezi ořechy s nejvyšším obsahem vlákniny

Strava bohatá na vlákninu může snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak a snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Pistácie mají více vlákniny než jiné ořechy, což z nich činí vynikající volbu pro svačinu. Na 100 g pistácií připadá 10 gramů vlákniny.

Obsahují zdravé tuky

Mnoho lidí se děsí obsahu tuku v ořeších, včetně pistácií, a mylně se domnívají, že jsou nezdravé. Jejich obsah tuku (s mírou) nesnižuje jejich prospěšnost. Polynenasycené tuky obsažené v pistáciích nejen zvyšují pocit sytosti, ale také pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Pistácie poskytují vlákninu a nenasycené tuky, které jsou pro vás prospěšnější. Trojice bílkovin, vlákniny a tuků vám pomůže udržet se déle sytí, a poskytne vám trvalou energii.

Poskytují velké množství vitaminu B6

Pistácie jsou celkově bohaté na živiny, ale obsah vitaminu B6 je významný. Vyvážená strava s vysokým obsahem vitaminu B6 pomáhá předcházet onemocněním, jako je anémie, a snižuje riziko srdečních chorob. Je také nezbytný pro budování svalů, protože pomáhá tělu zpracovávat aminokyseliny. Jedna hrst pistácií vám dodá 30 % doporučené denní hodnoty této důležité živiny. 

Pistácie obsahují také menší množství dalších vitaminů komplexu B, včetně thiaminu (B1) a folátu (B9). 

Obsahují antioxidanty

Milovníci pistácií získají také antioxidanty. Sloučeniny obsažené v pistáciích, jako je lutein, beta-karoten a gama-tokoferol, pomáhají zvrátit účinky poškození buněk.