Žena (57) neměla 20 let menstruaci. Po první dávce vakcíny začala krvácet

Přidat na Seznam.cz

Britka po menopauze tvrdí, že po první dávce vakcíny od společnosti AstraZeneca začala krvácet. Lékaři vyloučili spojení s vakcinací a pacientku poslali na vyšetření. To však neukázalo nic. Podle expertů by se ženy měly nechat očkovat bez obav o svou plodnost, píše deník Daily Mail.

Sedmapadesátiletá Jacqueline Goldsworthyová musela podstoupit lékařské testy poté, co dostala svou první dávku vakcíny od společnosti AstraZeneca. Důvodem bylo vaginální krvácení. Lékaři se totiž obávali, že to může být znakem rakoviny nebo jiného onemocnění, ale výsledky nakonec vyloučili vážný stav.

Sociální pracovnice Goldsworthyová, která již dvě desetiletí neměla menstruaci, se domnívá, že krvácení zapříčinila vakcína. Lékaři však tvrdí, že očkování za to v žádném případě nemůže. Ujišťují ženy, že jakékoli změny cyklu by měly být jen krátkodobé. Kromě toho podle nich zatím neexistuje dostatek důkazů o propojení vakcinace s nepravidelným cyklem. Oficiální údaje ukazují, že dosud bylo zaznamenáno 366 hlášení o menopauze krvácení, respektive vaginálním krvácení po menopauze u žen, které dostaly AstraZeneca, Pfizer nebo Modernu. Ani to však nedokazuje korelaci mezi vakcinací a krvácením. 

Goldsworthyová v rozhovoru pro Daily Mail uvedla, že krvácela jen po první dávce, po druhé už ne. „Mám 57 let, dávám si náplasti HRT (hormonální substituční terapie, pozn. red.) A dvacet let jsem neměla menses. Ale po tom, co jsem dostala vakcínu, jsem zažila krvácení po menopauze.“ HRT užívala sedm let, ale podobné krvácení dosud nezažila.

Další žena ve věku okolo 60 let, která nechtěla být jmenována, také prozradila, že začala krvácet po očkování vakcínou od AstraZeneca. „Doporučujeme každé ženě, která má těžké krvácení, které je pro ni neobvyklé, obzvláště po menopauze, aby se obrátila na lékaře,“ řekla viceprezidentka Královské akademie porodníků a gynekologů Jo Mountfieldová. Dodala však, že ženy by se i nadále měli dávat očkovat bez obav o plodnost. „Zdá se, že po očkování proti covidu-19 může u některých žen následovat přechodné narušení menstruačního cyklu. Důkazy však také ukazují, že neexistuje žádný vliv na plodnost žen ani na riziko potratu.

Zdroj: Daily Mail