Zimní krása jednoduše: Jakých je pět koupelových přísad pro zimní dny?

Přidat na Seznam.cz

Hurá do vany! Těchto pět přísad do koupele blahodárné zapůsobí na vaše tělo i duši – což je perfektní v chladném zimním období! Užijte si příjemnou koupel, díky které bude vase pokožka zářit jako nikdy předtím. A jako bonus se budete cítit odpočinuté! To zní fajn, co myslíte?

Horká koupel je opravdu dobrá, dokonce je to vědecky dokázáno. Pravidelné koupele prý podporují zdraví srdce a posilují cévy. Podle studie Loughborough University v Anglii spálí horká koupel právě tolik kalorií jako půlhodinová procházka (asi 130 kalorií). Existuje dokonce i vlastní lázeňská medicína, balneologie. Zkoumá, jak lze koupele využít jako terapii, co se děje s naším tělem při koupeli nebo jaké koupelové procedury na nás mají pozitivní vliv. 

Aroma koupel uvolňuje mysl

Přísady s éterickými oleji mají hojivý a uklidňující účinek. Aroma vonných látek způsobují uvolňování mediátorových látek v mozku, které zajišťují pohodu. Třezalka tečkovaná, růžový olej a levandule mají údajně obzvláště relaxační účinek. Dobré vědět: éterické oleje jsou nejúčinnější při teplotě vody 35 až 38 stupňů. Asi po deseti minutách koupání jsou tělo a hlava již hluboce uvolněné.

Koupelové soli rozzáří pokožku

Koupelové soli jsou skutečným elixírem krásy pro pokožku: soli rozpuštěné ve vaně totiž změkčují pokožku lépe než čistá voda a odstraňují odumřelé kožní buňky. Tím se pokožka opět prozáří a je hebčí. Pro zvýšení účinku potřete pokožku hrstí koupelové soli. Navíc každotýdenní koupel se zrnky soli bohatými na minerály dokáže pokožku pěkně napnout.

Přísady, které hýčkají pokožku

S přísadami vázajícími vlhkost, jako je med nebo bambucké máslo, je o pokožku optimálně postaráno. Pouhých pět minut v ošetřující lázni stačí k tomu, aby vaše pokožka byla hebká a pružná. Tip: Po koupání asi půl hodiny odpočívejte.

Oleje vyživí suchou pokožku

Mandlový, slunečnicový, jojobový a pupalkový olej jsou ideální přísady pro suchou pokožku, nebo pokud trpíte na neurodermatitidu. Oleje na pokožce vytvářejí tenký mastný film, takže pokožku zklidňují a pomáhají jí lépe ukládat vlhkost. Tip: Olej kapejte přímo do tekoucí vody, aby se kapky oleje lépe rozprostřely. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 32 stupňů, tehdy má nejlepší hydratační účinek. Po koupání olej nestírejte, pouze jemně vetřete do pokožky.

Mléčná koupel chrání citlivou pokožku

Dokonce i Kleopatra ocenila koupele v mléce. Tento bílý zkrášlovač má vyhlazující účinek a mírně hydratuje. Obsahuje také cennou kyselinu mléčnou, která regeneruje podrážděnou pokožku a chrání ji před škodlivými vlivy prostředí – ideální pro citlivou pleť. Tato přísada funguje nejlépe při teplotě 37 až 39 stupňů.

Zdroje: Freundin, Healthline, studie