Swatch a MoMA: toto je kolekce inspirovaná velkým uměním

Přidat na Seznam.cz

Značka Swatch se vrací k tomu, proč značku milovali fanoušci umění po celém světě – hodinky inspirované díly nejvýznamnějších umělců na světě.

Odkazy na svět umění se staly jedním z charakteristických znaků švýcarské značky Swatch. Myšlenka zacházet s hodinkami jako s plátnem, na kterém by bylo možné prezentovat umělecké dílo, se zdála od počátku revoluční, pro některé dokonce ikonická.

O několik let později se ukázalo, že měl Swatch pravdu. Následné sbírky vytvořené společně se slavnými umělci a slavnými muzei vzbudily velký zájem po celém světě, některé z nich rychle zmizely z obchodů a staly se cennou sběratelskou trofejí – například vydání z roku 2018 připravené ve spolupráci s Damianem Hirstem, jedním z nejznámějších a nejznámějších kontroverzních umělců posledních let.

foto: Swatch.com

Může to být ještě lepší? Ano. Přesně to udělal Carlo Giordanetti, kreativní ředitel Swatch. Výsledkem je speciální kolekce hodinek připravená ve spolupráci s MoMA, newyorským muzeem současného umění, jednou z nejznámějších institucí trhu s uměním na světě.

Sbírka hodinek Swatch a MoMA: od Van Gogha po Mondriana a Tadanoriho Yokoo
Nejnovější kolekce se skládá ze šesti hodinek. Výchozím bodem pro něj byla díla slavných umělců ze sbírek Muzea moderního umění v New Yorku.

foto: Swatch.com

Bylo vytvořeno šest projektů: „Hvězdná noc“ (1889) od Vincenta van Gogha, „Naděje II“ (1907-1908) od Gustava Klimta a Sen (1910) od Henriho Rousseaua. „Oválnou kompozice s barevnými rovinami 1“ ( 1914) Piet Mondrian, „Město a design, zázraky života na Zemi“ Isamu Kurita (1966) a „New York“ (1968) Tadanori Yokoo. Výsledkem je úžasný stylistický a umělecký průřez představující bohatost a rozmanitost sbírek z New Yorku.

Hodinky lze zakoupit samostatně nebo jako sběratelskou edici. Hodinky Swatch x MoMA budou k dispozici od 4. března v obchodech Swatch.

foto: Swatch.com
foto: Swatch.com
foto: Swatch.com
foto: Swatch.com