Pět královských pravidel, která Kate musí dodržovat a Meghan může porušit

Přidat na Seznam.cz

Kate Middleton se po svatbě s princem Williamem v roce 2011 stala plně zaměstnanou členkou královské rodiny. Vzhledem k tomu, že William je nejstarším synem krále Karla III., od začátku jejich vztahu se očekává, že se s Kate jednou stanou příštím králem a královnou Spojeného království. Tyto skutečnosti je přirozeně na hierarchii pozic v královské rodině umisťují výše a kvůli nim je u nich také extrémně dbáno na dodržování různých pravidel a protokolů, píše web Insider.

Pozice Meghan a Harryho byla vždy trochu jiná, a to i v době, kdy ještě byli pracujícími členy královské rodiny. Ač nemuseli tato pravidla tak přísně dodržovat, je dost pochopitelné, že mnohá z nich mohla být pro běžný život dost svazující. A i když už se na Meghan a Harryho nevztahují, na ostatní členy královské rodiny stále ano. Možná, že v mírnější podobě, ale přece. Pojďme se na některá z nich podívat.

Kate se do svatby neúčastnila rodinných oslav Štědrého dne, Meghan ano

Tradicí královské rodiny je každoroční společné setkání v kostele v Sandringhamu na Štědrý den, po němž následuje procházka a setkání s veřejností. Obvykle jsou pozváni všichni členové královské rodiny, včetně těch, kteří nemají tituly. Partneři královské rodiny však obvykle pozváni nejsou, pokud nejsou manželé.

Kate se poprvé k tomuto setkání připojila v roce 2011 až poté, co se na začátku téhož roku provdala za prince Williama. Meghan byla k tomuto setkání pozvána již po zasnoubení s princem Harrym v listopadu 2017 zřejmě i kvůli tomu, že celá její rodina žije za oceánem. Svatbu měli až v květnu 2018.

Kate nesmí volit ve volbách, ale Meghan hlasovala ve volbách v USA v roce 2020

Členové královské rodiny mají podle webových stránek královské rodiny zachovávat politickou neutralitu a má se za to, že je proti protokolu, aby královská rodina otevřeně diskutovala o politice na veřejnosti.

Kate tak pravděpodobně hlasovala v britských parlamentních volbách před svatbou s Williamem, ale od té doby, co se stala součástí královské rodiny, už se voleb nezúčastnila, protože se má za to, že členové královské rodiny nemají hlasovat. Princ Harry toto pravidlo potvrdil během televizního přenosu v září 2021, když řekl, že za celý svůj život nemohl ve Spojeném království volit, uvádí web Insider.

Meghan, jako občanka USA, se stala první členkou britské královské rodiny, která se v roce 2020 zúčastnila amerických voleb. V listopadu 2020 sdílela Meghanina a Harryho charitativní nadace Archewell fotografii, na které měla Meghan nálepku „Volila jsem“.

Kate s Williamem museli dodržovat protokol pro královská miminka, Meghan a Harry si jej přizpůsobili

Kate a William mají tři děti – prince George (*2013), princeznu Charlotte (*2015) a prince Louise (*2018). Manželé dodržovali řadu pravidel vztahující se na královská miminka, včetně účasti na společném focení na schodech nemocnice pár hodin po všech třech porodech a královských křtinách. Na křtiny byly děti obléknuty do speciálních šatiček určených k tomuto účelu, které se předávají v královské rodině po generace.

Meghan a Harry si některá z těchto pravidel přizpůsobili, když se jim v roce 2019 narodilo první dítě, Archie Harrison Mountbatten-Windsor. V porodnici se nefotili, ale místo toho dva dny po porodu pozvali několik vybraných fotografů na hrad Windsor.

V době, kdy se jim v roce 2021 narodilo druhé dítě, Lilibet Diana, už pár královský život opustil a porod zůstal zcela v soukromí. Nekonal se žádný královský fotokoutek ani veřejné křtiny.

Pro Meghan neplatí tak přísná pravidla, co se týče oblékání

Meghan měla vždy ležérnější styl oblékání. Ve svém dokumentu pro Netflix uvedla, že když v roce 2017 poprvé vítala Kate a Williama u sebe doma na večeři, byla v roztrhaných džínách a bosá, protože očekávala neformální událost.

Královská rodina je však zvyklá vyžadovat formálnější oblékání. Od královských dam se očekává, že budou nosit klobouky na formální události během dne a diadémy na slavnostní večerní akce, jako jsou státní bankety. Meghan schytala kritiku i za to, že si na své první královské setkání s královnou v roce 2018 nevzala klobouk.

Královské rodiny si nemají pořizovat selfie s fanoušky, což Kate i Meghan porušily

Meghan Markle údajně odmítla fanouška, který ji požádal o selfie během její první královské procházky s princem Harrym v Nottinghamu v prosinci 2017, s tím, že prý nemají dovoleno pořizovat selfie.

Meghan toto pravidlo porušila až po ukončení královských povinností. Podle deníku The Sydney Morning Herald si během návštěvy Německa pořídila selfie se zástupci veřejnosti, když se v září 2022 účastnila akce Invictus Games.

Stojí však za zmínku, že toto pravidlo porušila i Kate. Během královského angažmá v anglickém Leedsu v lednu 2023 si Kate pořídila selfie s nervózním fanouškem, kterého uklidňovala slovy: „Prosím, nebojte se, je to v pořádku. Všichni jsme nervózní,“ což je zřejmé z videa, které na Twitteru zveřejnil královský reportér Cameron Walker.

Zdroj: Insider, The Sydney Morning Herald