Čekankový sirup je sladidlo, které léčí i pomáhá. Zcela nahradí cukr
Že vám to zní jako úsměvný oxymóron? Nemusí. Čekankový sirup je opravdu lékem na mnohé neduhy a navíc má příjemně nasládlou chuť. My si zde prozradíme jeho přednosti a v čem tkví jeho sladké kouzlo.
Syrový kořen čekanky lze použít jako přírodní prebiotikum, které živí naši trávicí flóru, léčí zácpu a zmírňuje problémy s trávením. Kromě toho kořen čekanky pomáhá rozkládat tuk v těle a snižuje hladinu inzulínu v krvi. Proto je čekankový sirup ideální alternativou k rafinovanému cukru, super pro diabetiky a pro ty, kteří bojují se svou hmotností. Kořen čekanky má také silné protizánětlivé a sedativní účinky v nervovém systému, poznamenává web Rehabilitace.
Obsahuje hodně rozpustné vlákniny inulinu
Čerstvý kořen čekanky má cca 68 % inulinu v sušině. Inulin je druh vlákniny známé jako fruktan nebo fruktooligosacharid, uhlohydrát vyrobený z krátkého řetězce molekul fruktózy, které vaše tělo nestráví.
Může pomoci trávení a pohybům střev
Protože inulin prochází tělem nestrávený, živí vaše střevní bakterie, může tak podporovat zdravé trávení. Studie zejména naznačují, že inulin může zmírnit zácpu. Tato čtyřtýdenní studie u 44 dospělých se zácpou zjistila, že užívání 12 gramů inulinu z čekanky za den pomohlo změkčit stolici a významně zvýšilo frekvenci pohybu střev ve srovnání s užíváním placeba.
Může podporovat hubnutí
Některé studie naznačují, že vláknina, která je v kořeni čekanky, může regulovat chuť k jídlu a snížit celkový příjem kalorií. A to ve finále může vést ke snížení hmotnosti. Dvanáctitýdenní studie na 48 dospělých s nadváhou stanovila, že pokud denně přijmeme 21 gramů oligofruktózy pocházející z čekanky, látky velmi podobné inulinu, vedlo k významnému 2,2 kg (1 kg) průměrnému snížení tělesné hmotnosti – zatímco placebo skupina přibrala na váze. Tato studie také zjistila, že oligofruktóza pomohla snížit hladiny ghrelinu, což je hormon, který stimuluje pocity hladu.
Snadné zařazení čekanky do jídelníčku
Čekankový sirup lze velmi snadno přidat do vašeho jídelníčku. Ve skutečnosti ji možná jíte, aniž byste si to uvědomovali, protože se někdy používá jako přísada do balených potravin. Třeba v některých tyčinkách najdete čekankový sirup. Některé lepší cukrárny dokonce z čekankového sirupu vyrábí zákusky. Čekankový sirup mnoho lidí používá jako náhradu cukru (nebo i tuku) kvůli jeho gelujícím vlastnostem a sladké chuti. To znamená, že čekankový sirup můžete použít i v domácí kuchyni.
Veganský produkt
Jak již název napovídá, je čekankový sirup zcela založen na rostlině (čekance) – při tvorbě tohoto produktu nebylo ublíženo žádným včelám! Je tudíž naprosto veganský!
Dáte šanci této přírodní, chutné bombě, u které nemusíte mít výčitky?
Zdroj: Rehabilitace, Pubmed, Pubmed II