Je přirozené být manipulativní?

Přidat na Seznam.cz

Emoční manipulace byla označována jako temná stránka emoční inteligence psychologickou vědkyní profesorkou Elizabeth Austinovou z University v Edinburghu, uvádí vědecký měsíčník Science Focus.

Ale co to znamená? Austinová a její kolegové vytvořili škálu emoční manipulace v roce 2007. Podle této stupnice lidé, kteří jsou na emoční manipulaci na vysoké úrovni, říkají ano chování způsobem, který má zjevné negativní důsledky, jako například: „Vím, jak proti sobě postavit dva lidi“.

Rámcovat manipulaci ze své podstaty jako špatnou věc, kterou dělají pouze špatní lidé, je však nesprávné. Existuje mnoho důvodů, proč lidé chtějí ovládat sociální situaci tak, aby jim dobře dopadla, aniž by to mělo negativní důsledky pro ostatní. Vlastní zájem může být v souladu se zájmem ostatních a může vést k prosociálnímu chování. Například někdy dělám věci, aby se ostatní cítili dobře, protože vím, že to udělá dobře mně. Je to win-win – kooperativní metoda.

Tuto složitost předvedli také Austin a kolegové, když v roce 2013 přešli ze své původní stupnice a vytvořili stupnici Řízení emocí druhých. Přechod od pojmu „manipulace“ k „řízení“ podporuje jiný způsob, jak o tomto typu chování mluvit. Nejnovější krátká verze škály Managing the Emotions of Others byla publikována v roce 2018 Austinem a kolegy. Rozděluje rozmanitost způsobů, jakými se lidé snaží emocionálně řídit lidi, do pěti typů. První dva jsou obecně prosociální, třetí a čtvrtý jsou neprosociální a pátý je považován za neutrální.

Vylepšení: strategická nabídka pomoci, ujištění nebo projevení porozumění pro zlepšení něčí nálady.

Odvádění: být pozitivní nebo používat humor ke zlepšení nálady.

Zhoršení: používání kritiky nebo negativních komentářů, podkopávání sebevědomí nebo hněv, abyste něco získali.

Být neautentický: lichotit někomu, trucovat nebo podvádět, abyste dostali to, co chcete.

Skrývání: skrývání toho, jak se skutečně cítíte, zejména skrývání negativních emocí.

Použití tohoto konceptu manipulace nám ukazuje, že snaha ovlivnit to, jak se lidé kolem nás cítí, je základní součástí lidské interakce. Někteří z nás pravděpodobně denně manipulují s ostatními.

Jsou někteří z nás v manipulaci lepší než ostatní? V roce 2020 Nguyen Ngoc a jeho kolegové zveřejnili souhrn výzkumu zahrnujícího celkem 5 687 účastníků. Zjistili, že lidé s vyšší emoční inteligencí dosáhli vyššího skóre v emoční manipulaci. To znamená, že schopnost číst v místnosti a zjistit, co lidé potřebují, je výhodou pro manipulaci. Otázkou je, co s touto výhodou lidé dělají. Být dobrý v emocionální manipulaci „může být použit k pomoci nebo poškození lidí, v závislosti na motivaci manipulátora,“ napsali.

Tím, že přijmeme, že jsme v některých situacích manipulativní všichni, dokážeme lépe identifikovat, kdy s lidmi manipulujeme a tím udržet svou motivaci pod kontrolou.

Zdroj: Science Focus, Psycnet, Frontiersin, Sage