Královna Kleopatra možná vůbec nebyla tak krásná, jak si myslíme

Přidat na Seznam.cz

Zatímco filmy a knihy prezentují královnu Kleopatru jako nesmírně krásnou ženu, historikové mají jiný názor. Někteří tvrdí, že byla průměrnou, nijak vyjímečnou ženou, jiní pak zastávají názor, že byla vyloženě ošklivá.

Kdo byla Kleopatra

Královna Kleopatra VII. byla z rodu Ptolemaiovců. Tento původně makedonský rod získal Egypt po smrti Alexandra Velikého roku 323 př.n.l., a jak se na egyptském trůnu střídali Ptolemaiovci, Egypt vzkvétal. Posledním Ptolemaiovcem na egyptském trůnu byla Kleopatra, která zemřela roku 69 př. n. l.. V té době byl Egypt, v čele s Kleopatrou, po boku římského politika a vojevůdce Marka Antonia, ve válce s nevlastním synem Julia Caesara – Octaviem.

Vzdělaná svůdnice

Kleopatře se už od dětství dostávalo toho nejlepšího vzdělání, sama se také zajímala o různé vědy, a v dospělosti byla také zdatnou vojevůdkyní. Není proto divu, že její inteligence byla obdivuhodná, ovšem tím to nekončí. Někteří historikové té doby popisují Kleopatru jako neuvěřitelně krásnou. Snad proto pak neměla krásná a inteligentní žena problém svést Julia Caesara i Marka Antonia.

Možná krásná ale vůbec nebyla

Ačkoliv můžeme jen hádat, jak vlastně Kleopatra vypadala, vědci i nadšenci do historie se dělí na tři tábory. Někteří tvrdí, že Kleopatra krásná byla, ať už více, nebo méně. Jiní pak zastávají názor, že byla spíše průměrnou ženou, na které byla okouzlující spíše její inteligence. Nakonec jsou ale někteří historikové přesvědčeni, že se jednalo o ošklivku. Posoudit to ale můžete i vy, dodnes se totiž zachovaly mince s její podobiznou.

zdroj: starovekyegypt, britannica, worldhistory, neatorama