Placebo efekt má větší účinek, než si myslíme. Zázračný lék to ale není

Přidat na Seznam.cz

Především pacienti s vážným onemocněním nebo dobrovolníci při výzkumu nových léků se mohou dostat do kontaktu s placebo efektem. Občas se tento „lék“ zdá být až zázračný a jeho účinky jsou ohromující. Pravda je ale trochu jiná.

Placebo efekt

Placebo efekt se využívá především ve výzkumech, kdy se vyvíjejí nové léky. Část pacientů dostane „pravý lék“, druhá pak tzv. placebo. Díky tomu poté vědci ví, zda je lék účinný, i jaké má vedlejší účinky.

Samotný „lék“ je pak přesnou kopií originálu, alespoň vzhledově. Jeho složení je pak většinou škrob nebo cukr. Podle vědců jsou nejstarší záznamy o placebu staré až 3 500 let a pochází z Egypta.

Skutečně funguje?

Studie zjistili, že placebo je účinné i tehdy, když víte, že se nejedná o pravý lék. Konkrétně se úspěšnost placeba projevila například u depresí, některých bolestí, poruchy spánku nebo u syndromu dráždivého tračníku. Na druhou stranu ale experti varují – placebo vám možná uleví od bolesti nebo vám zlepší náladu, ale nevyléčí vás. A právě zde je nebezpečí tohoto „léku“.

Placebo není lék

Ačkoliv může placebo potlačit bolesti nebo nevolnost, studie poukazují na to, že se nejedná o lék. Pravda je totiž taková, že placebo efekt je vlastně jen naše vlastní přesvědčení o tom, že nám pomáhá. Proto je placebo vhodné jen a pouze při výzkumech, ovšem jako lék je nebezpečný. Mnozí totiž věří, že jim placebo pomáhá například při léčbě rakoviny a dalších vážných onemocnění, což vede k tomu, že svou nemoc neléčí, ale spíše ignorují.

zdroj: msdmanuals, scibbr, apa, healthharvard, ncbi