Co se stane s vaším tělem, když se denně nevykoupete. Překvapivě to není někdy na škodu

Přidat na Seznam.cz

Hygiena je, nebo by alespoň měla, být naprostým základem. Občas se ale stane, že nemáte možnost se vysprchovat nebo vykoupat. Co se pak stane s vaším tělem? Možná budete překvapeni!

Příliš všeho škodí

Je sice pravda, že během dne se na našem těle usadí bakterie, potíme se a zašpiníme se. Možná by vás proto napadlo, že čím více se budete mýt, tím lépe. Ovšem přílišná hygiena nám může i uškodit.

Samozřejmě je hygiena čistě individuální, záleží například na tom, zda jste fyzicky aktivní. Člověk, který se během dne více potí, jistě uvítá sprchu každý den. Některým pak stačí koupel párkrát do týdne. Podle expertů bychom tak měli najít jistou rovnováhu, protože minimum hygieny může vést k tělesnému zápachu, akné a dokonce i kožním infekcím. Naopak příliš časté koupele vedou k suché a popraskané pokožce.

První až druhý den

Možná vás to překvapí, ale sprcha nebo koupel každý den opravdu není nutná. Samozřejmě pokud nemáte fyzicky náročnou práci, při které se ušpiníte. Pro většinu lidí je ale naopak lepší, když se sprchují či koupou obden. Tím zabráníte odstranění přirozených olejů a bakterií, které jsou pro naše tělo důležité, a které nás chrání před vysušením, šupinatěním a svěděním pokožky, tvrdí experti.

Další dny

Pokud se sprše vyhýbáte více dní, brzy se dostaví následky, jako tělesný zápach, který způsobí pot s bakteriemi. Následně se může objevovat akné, a to zejména tehdy, pokud si alespoň neopláchnete obličej. Po celém těle pak můžete cítit svědění, které bývá způsobeno odumřelou kůží a mastnotou, které se přirozeně hromadí na vrchní vrstvě kůže. To poté způsobuje přemnožení škodlivých bakterií, které mají za následek plísně a infekce, dojít může také k pásovému oparu.

Sprcha nebo vana?

Pro správnou hygienu je, podle expertů, vždy lepší volbou sprcha. Ta pomůže k očistě těla a zbavení se bakterií i nečistot. Ovšem i koupel má své výhody, především pokud potřebujete relax. Horká lázeň totiž pomáhá ke stimulaci nervového systému, peelingu pokožky a uvolnění svalů. Co preferujete vy?

zdroj: verywellhealth, healthline, bustle, thehealthy