Pozor na modré světlo, může způsobovat rychlejší stárnutí!

Přidat na Seznam.cz

Studie z Oregonské univerzity ukazuje, že vystavování se modrému světlu může mít škodlivé účinky na vaše tělo, včetně zrychleného stárnutí, píše vědecký měsíčník Science Focus.

Často nás varují, že příliš mnoho času stráveného na chytrých telefonech pro nás není dobré, nyní nová studie naznačuje, že by to mohlo dokonce zvyšovat rychlost stárnutí . Vědci z Oregonské státní univerzity provedli studii, při níž použili ovoce k testování účinků modrého světla. Našli důkazy, že naše základní buněčné funkce by mohly být ovlivněny tímto světlem, které vyzařují chytré telefony a další zařízení.

„Nadměrné vystavování se modrému světlu z každodenních zařízení, jako jsou televizory, notebooky a telefony, může mít škodlivé účinky na širokou škálu buněk v našem těle, od kožních a tukových buněk až po senzorické neurony,“ nechala se slyšet doktorka Jadwiga Giebultowicz, hlavní autorka této studie a profesorka integrativní biologie na Oregonské státní univerzitě.

„Jsme první, kdo ukazuje, že hladiny specifických metabolitů – chemických látek, které jsou nezbytné pro správné fungování buněk – se mění u ovocných mušek (octomilky) vystavených modrému světlu. Naše studie naznačuje, že vyhýbání se nadměrné expozici modrému světlu může být dobrou strategií proti stárnutí.“

Ve svém výzkumu tým zjistil, že octomilky vystavené modrému světlu aktivovaly jejich stresové ochranné geny. Bylo zjištěno, že octomilky, které byly drženy v neustálé tmě, žijí déle. „Abychom pochopili, proč je vysokoenergetické modré světlo zodpovědné za urychlení stárnutí u ovocných mušek, porovnali jsme hladiny metabolitů u much vystavených modrému světlu po dobu dvou týdnů s těmi, které jsou drženy v úplné tmě,“ uvedla Giebultowicz.

Metabolity jsou látky, které se tvoří nebo používají, když tělo rozkládá věci, včetně léků, potravin, chemikálií nebo čehokoli, co do těla vložíte. Studie také zjistila, že vystavení modrému světlu způsobilo velké rozdíly v hladinách metabolitů v buňkách hlav much. Konkrétně zjistili, že hladiny metabolitu sukcinátu se zvýšily, ale glutamátu se snížily.

Zatímco výsledky studie naznačují, jak modré světlo ovlivňuje lidi, není to dokonalé srovnání a tým nyní doufá, že provede další výzkum na lidských buňkách. „Na mouchy jsme použili poměrně silné modré světlo – lidé jsou vystaveni méně intenzivnímu světlu, takže poškození buněk může být méně dramatické,“ říká Giebultowicz.

Výsledky této studie naznačují, že je zapotřebí budoucí výzkum zahrnující lidské buňky, aby se zjistilo, do jaké míry mohou lidské buňky vykazovat podobné změny v metabolitech podílejících se na výrobě energie v reakci na nadměrné vystavení modrému světlu.“

Zdroj: Science Focus, Frontiersin, Oregonstate