Proč někteří z nás zažívají nudu častěji?

Přidat na Seznam.cz

Určitě se to stalo každému z nás, začali jsme být rozmrzelí a nic nás nebavilo. Nuda je jako nepříjemné svědění, které vás postihne, když víte, že chcete dělat něco jiného, ​​než co právě děláte. Někdy je na vině situace, například když se nacházíte na opakující se pracovní směně nebo zdvořile posloucháte upovídaného souseda, uvádí vědecký měsíčník Science Focus.

Jindy můžete svobodně jednat, jak chcete, a víte, že chcete něco udělat, ale prostě nevíte, co dělat. Všimněte si, jak se tyto scénáře liší od apatického stavu, kdy se prostě nechce dělat vůbec nic.

Zdá se, že někteří lidé zažívají nudu častěji než jiní. Psychologové používají dotazníky k měření tohoto „náklonu k nudě“, který považují za podobný osobnostnímu rysu. Vysoce skórující mají tendenci souhlasit s tím, že čas plyne pomalu a že je pro ně těžké se zabavit.

Chronicky znudění lidé jsou bohužel vystaveni zvýšenému riziku deprese a různých závislostí – často potom svou pozornost obrátí na alkohol, drogy nebo digitální zařízení, aby zmírnili své nepohodlí a neklid, ačkoli takové strategie slibují pouze dočasnou a povrchní úlevu.

Chcete-li skutečně překonat nudu, tajemstvím je najít činnosti, které jsou osobně smysluplné a nabízejí tu správnou kombinaci výzev a novinek. A jak zaháníte nudu vy?

Zdroj: Science Focus