Sedm znaků, podle kterých poznáme narcistu

Přidat na Seznam.cz

Narcista je člověk, kterého velmi zjednodušeně, považujeme za samolibého. Nemusí to být však pouze souhrn vlastností dané osoby, protože narcismus může být i psychickou poruchou. Podle těchto sedmi znaků poznáte, jestli mluvíte s narcistou.

Přestože v běžné řeči slovem „narcis“ často označujeme člověka, který je samolibí, narcistická porucha osobnosti je skutečná psychologická diagnóza. Portál Indy100 zveřejnil 7 znaků, podle kterých poznáte, že člověk má sklony k samolibosti. Myslete však na to, že psychické poruchy diagnostikuje pouze odborník, takže pokud někdo ve vaší blízkosti splňuje charakteristiky uvedené níže, nemusí to hned znamenat, že trpí psychickou poruchou.

Podobně jako jiné poruchy, ani narcismus není pouze „černý nebo bílý“. Některé charakteristiky jsou více očividné, jiné mohou být ukryty. Jak tedy poznáte, že je někdo narcista?

Neustále mluví o sobě

Narcisové si často myslí, že jsou lepší a chytřejší než ostatní. Právě z toho důvodu se často snaží vést rozhovor a neustále mluví o svých úspěších a dosažených cílech. Ostatních lidí do konverzace příliš nezapojují nebo je ani nepouštějí ke slovu.

Chybí mu empatie

Jednou ze základních vlastností narcistů je nedostatek empatie. Tito lidé se většinou nedokážou vcítit se do pocitů jiných. Narcistům často chybí schopnost dát druhým lidem pocítit, že si je všímají a chápou je, protože nerozumí jejich citovým pochodům.

Nemá mnoho dlouhodobých kamarádů

Když se podíváte na vztahy narcistů, zjistíte, že většinou mají spíše příležitostné společníky. Narcisové si totiž většinou nedokáží udržet žádné dlouhodobé přátelství a opravdové kamarády. Někdy kritizují i vlastních přátele.

Manipuluje a zpochybňuje druhé

Pokud si všimnete, že každý váš projev nesouhlasu vyústí do hádky, je dobré mít se na pozoru. Může to být součást psychologické manipulace, která spočívá v zpochybnění paměti, vnímání či úsudku druhých lidí. Takto dokáže narcista přesměrovat vinu na jiného člověka. Jde o nebezpečnou formu manipulace, která může negativně ovlivnit psychické zdraví člověka. Ten má pak pocit, že všechno je jeho chyba.

Myslí si, že má vždy pravdu

Většina lidí dokáže rozpoznat, když udělají něco špatného a přiznat si to. Narcista však tuto schopnost nemá. Hádka s narcistou může být velmi únavná, protože v diskusi s ním neexistuje kompromis. Vždy má pravdu on, což u lidí v jeho okolí může vyvolat pocit, že nejsou pochopení ani vyslyšení.

Potřebuje být chválen a obdivován

Nejčastější charakteristikou narcistů je jeho potřeba uznání od druhých. Za tímto účelem se snaží neustále zveličovat a přehánět své úspěchy. Chvála jim dá pocit pomůže docenit a je povzbuzením pro jejich ego, protože hluboko uvnitř jejich často nejistota.

Neustále si někoho dobírá

Může to začít jako nevinné dobírání, ale pokud se toto chování objevuje pravidelně, vzniká problém. Ať už zacílí na váš styl oblékání, hudební vkus nebo způsob řeči, narcista postupně okusuje vaše sebevědomí různými přezdívkami, údery pod pás či vtipy, které nejsou vtipné.